Producent: TopWare Poland
Wydawca: TopWare Interactive
Wydawca w Polsce: TopWare Poland
Data premiery: 1997
Data premiery w Polsce: 1997
Polska wersja: pełna
Platforma: Windows, Linux, Mac
Ograniczenia wiekowe: 12+
Gatunek: detektywistyczna

Opis gry:

Jack Orlando: A Cinematic Adventure to gangsterska fabuła z polskiej filii TopWare Interactive, niemieckiego dystrybutora i producenta oprogramowania. Grę zrealizowano według pomysłu Lucjana Mikociaka i Andrzeja Postrzednika w reżyserii Jarosława Parchańskiego.

Po raz pierwszy gra pojawiła się w 1997 roku. Można ją było uruchomić w trybie DOS lub w systemie Windows 95. Było to wydanie dwupłytowe. Jedna CD zawierała tzw. Standard Performance Version, a druga – High Performance Version. Wersje te uwzględniały różne możliwości sprzętowe, przy czym ta druga wymagała lepszego procesora (Pentium 133 Mhz) i szybszego czytnika CD-ROM. Wersję dosową Jacka Orlando można uruchomić w emulatorze DOSBox.

W 2001 roku powstała poprawiona i rozszerzona odmiana gry, nazwana Jack Orlando: A Cinematic Adventure. Director’s Cut. Jest to wydanie z kilkoma dodatkowymi scenami, dostosowane tylko do systemów Windows, więc bez wersji DOS. Ponadto wprowadzono do niego dwa tryby rozgrywki: łatwy i standardowy (w tym pierwszym bohater nie ginie). Materiały do wersji Director’s Cut:

Rok 1933 to data wprowadzenia w Stanach Zjednoczonych 21. poprawki do konstytucji. To rok, w którym skończyła się prohibicja. Na dwa dni przed oficjalnym ogłoszeniem nowego prawa bary i kluby w całej Ameryce zaopatrują się w zapasy porządnej whisky. I tu właśnie rozpoczyna się opowieść o prywatnym detektywie, który, jako główny podejrzany, nagle i nieświadomie, ląduje w samym środku sprawy tajemniczego morderstwa. Pozostaje mu tylko 48 godzin na wywinięcie się od kaciej pętli i schwytanie prawdziwego sprawcy. Jako Jack Orlando, sterany życiem detektyw, któremu nigdy nie brak języka w gębie, spotkasz na swej drodze tysiące tajemnic i chwile pełne napięcia. Wyruszysz w podróż przez mroczne aleje, do eleganckich salonów i podejrzanych domów publicznych. Wśród postaci spotkasz groźnych gangsterów, twardzieli i spryciarzy z szemranych kręgów miejskiego podziemia. Rozglądaj się uważnie w poszukiwaniu podpowiedzi – jeśli umiejętnie dodasz dwa do dwóch, w końcu trafisz do celu. (źródło: www.topware.com)

Cechy gry:

  • interfejs wskaż i kliknij
  • widok trzecioosobowy (TPP)
  • ręcznie rysowana, dwuwymiarowa grafika w 65.000 kolorów
  • ponad 200 scen, niemal 100 postaci, tysiące linii dialogowych
  • ścieżka dźwiękowa autorstwa Harolda Faltermeyera
  • elementy akcji – bohater może zginąć

Reedycje:

  • z pismem Komputer Świat GRY 7 / 2001 (wersja DOS i Windows)
  • w zestawie gier z wydaniem specjalnym Play DVD 2 / 2003 (wersja Director’s Cut)
  • z czasopismem Play 12 / 2003 (wersja Director’s Cut)