Branża świętuje 30. rocznicę Monkey Island

5 października 2020 Przemo 60

W tym miesiącu mija dokładnie 30 lat od premiery The Secret of Monkey Island, perypetii charyzmatycznego i ekstrawaganckiego pirata Guybrusha Threepwooda. Gry, która zrewolucjonizowała rynek gier komputerowych i dała podwaliny pod gatunek klasycznych przygodówek point and click.

Z uwagi na charakter tamtych czasów oraz nieco inne podejście logistyczne, dokładna data premiery Monkey Island jest trudna do ustalenia. Dlatego ogólnie przyjęto, że gra została wydana w październiku 1990 roku, co na pewno wpłynie pozytywnie na liczbę niespodzianek publikowanych w związku z rocznicą. A tych na pewno nie zabraknie.

Jubileuszowe artykuły poświęcone grze pojawiły się w zagranicznej prasie. W kultowym piśmie Retro Gamer Guybrush zdobi nawet okładkę, a wewnątrz można znaleźć 14-stronicowe wspominki okraszone komentarzami ich twórców – Rona Gilberta, Dave’a Grossmana oraz Tima Schafera. Pismo można nabyć na stronie Magazines Direct, a niebawem zapewne także w rodzimy Empiku. Sporo miejsca poświęcono także w magazynie Wireframen, dostępnym do pobrania ze darmo lub za opłatą z oficjalnej strony.

Na początku tego roku firma Limited Run Games wydała The Secret Of Monkey Island Premium Edition, czyli specjalne limitowane wydanie gry w wersji na konsolę Sega CD. Zestaw zawierający podręcznik, 3 pocztówki, duży dwustronny plakat, pamiątkową monetę, przypinkę oraz oczywiście samą przygodówkę na CD zapakowany był w sztywnym, indywidualnie numerowanym pudełku w stylu książki ze srebrną folią oraz certyfikatem autentyczności. W tej chwili cały nakład został wyczerpany, ale krążą doniesienia, że ta sama firma planuje wypuszczenie w październiku antologii Monkey Island, a dokładniej czterech pierwszych części.

Z dużą dozą ekscytacji można podejść do wypowiedzi Craiga Darricka, odpowiedzialnego za odświeżenie obu części Monkey Island (2009 i 2010), który na Twitterze życzył szczęśliwego Happy Talk Like A Pirate Day i sugerował, że w październiku może wydarzyć się coś specjalnego. Czy chodzi o wspomnianą wyżej antologię? Czy może zupełnie nową część Małpiej Wyspy? Dowiemy się niebawem.

Sami twórcy pierwotnej wersji także wspominają stare czasy. Przytoczony wyżej Craig Darrick podzielił się zdjęciem z projektu oryginalnej okładki, zaś Ron Gilbert zdjęciem dyskietek z kodem źródłowym finalnej wersji gry. Z kolei Bill Tiller (A Vampyre Story) ponownie namalował w HD niektóre tła z trzeciej części MI z nadzieją na przekonanie Disneya do wypuszczenia odświeżonej wersji tego tytułu.

Rocznicę świętują także fani. Na kanale onaretrotip w najbliższy poniedziałek (12 października) opublikowany zostanie materiał filmowy z cyklu „The Making of…” z gościnnym udziałem najważniejszych twórców. W międzyczasie powstaje także amatorski crossover z cyklem „Pogromcy Duchów”.

Zobacz inne wpisy z tej kategorii:


4 kwietnia 2024

Skaramazuzu to przygodowa gra niezależna 2D, stworzona przez Bleeding Moon Studio, Iphigames. Świat gry cechuje unikalna, czarno-biała estetyka. Premiera 3.04.2024.

25 marca 2024

Spokojnych i zdrowych Świąt, dla wszystkich pasjonatów przygodówek.

4 lutego 2024

jeśli utkniesz w którymś momencie, a zamieszczona podpowiedź w grze nie pomoże, zaglądnij do naszego poradnika/solucji.

25 stycznia 2024

Na dzień wagarowicza przewidziana jest premiera gry. „Scott Whiskers The Search for Mr. Fumbleclaw” to humorystyczna przygodówka inspirowana takimi klasykami jak „Monkey Island”, „Day of...