Branża świętuje 30. rocznicę Monkey Island

5 października 2020 Przemo 32

W tym miesiącu mija dokładnie 30 lat od premiery The Secret of Monkey Island, perypetii charyzmatycznego i ekstrawaganckiego pirata Guybrusha Threepwooda. Gry, która zrewolucjonizowała rynek gier komputerowych i dała podwaliny pod gatunek klasycznych przygodówek point and click.

Z uwagi na charakter tamtych czasów oraz nieco inne podejście logistyczne, dokładna data premiery Monkey Island jest trudna do ustalenia. Dlatego ogólnie przyjęto, że gra została wydana w październiku 1990 roku, co na pewno wpłynie pozytywnie na liczbę niespodzianek publikowanych w związku z rocznicą. A tych na pewno nie zabraknie.

Jubileuszowe artykuły poświęcone grze pojawiły się w zagranicznej prasie. W kultowym piśmie Retro Gamer Guybrush zdobi nawet okładkę, a wewnątrz można znaleźć 14-stronicowe wspominki okraszone komentarzami ich twórców – Rona Gilberta, Dave’a Grossmana oraz Tima Schafera. Pismo można nabyć na stronie Magazines Direct, a niebawem zapewne także w rodzimy Empiku. Sporo miejsca poświęcono także w magazynie Wireframen, dostępnym do pobrania ze darmo lub za opłatą z oficjalnej strony.

Na początku tego roku firma Limited Run Games wydała The Secret Of Monkey Island Premium Edition, czyli specjalne limitowane wydanie gry w wersji na konsolę Sega CD. Zestaw zawierający podręcznik, 3 pocztówki, duży dwustronny plakat, pamiątkową monetę, przypinkę oraz oczywiście samą przygodówkę na CD zapakowany był w sztywnym, indywidualnie numerowanym pudełku w stylu książki ze srebrną folią oraz certyfikatem autentyczności. W tej chwili cały nakład został wyczerpany, ale krążą doniesienia, że ta sama firma planuje wypuszczenie w październiku antologii Monkey Island, a dokładniej czterech pierwszych części.

Z dużą dozą ekscytacji można podejść do wypowiedzi Craiga Darricka, odpowiedzialnego za odświeżenie obu części Monkey Island (2009 i 2010), który na Twitterze życzył szczęśliwego Happy Talk Like A Pirate Day i sugerował, że w październiku może wydarzyć się coś specjalnego. Czy chodzi o wspomnianą wyżej antologię? Czy może zupełnie nową część Małpiej Wyspy? Dowiemy się niebawem.

Sami twórcy pierwotnej wersji także wspominają stare czasy. Przytoczony wyżej Craig Darrick podzielił się zdjęciem z projektu oryginalnej okładki, zaś Ron Gilbert zdjęciem dyskietek z kodem źródłowym finalnej wersji gry. Z kolei Bill Tiller (A Vampyre Story) ponownie namalował w HD niektóre tła z trzeciej części MI z nadzieją na przekonanie Disneya do wypuszczenia odświeżonej wersji tego tytułu.

Rocznicę świętują także fani. Na kanale onaretrotip w najbliższy poniedziałek (12 października) opublikowany zostanie materiał filmowy z cyklu „The Making of…” z gościnnym udziałem najważniejszych twórców. W międzyczasie powstaje także amatorski crossover z cyklem „Pogromcy Duchów”.

Zobacz inne wpisy z tej kategorii:


8 grudnia 2021

Dokładnie za 2 dni miała odbyć się premiera wyczekiwanej kontynuacji przygód Kate Walker w przygodówce Syberia: The World Before. Microids zdecydowało się jednak przełożyć publikację...

30 listopada 2021

Niemałe zdziwienie musiały przeżyć osoby, które wyczekiwały premiery niewielkiej, polskiej przygodówki Futurust. Ta ustalona została na dzień dzisiejszy i niemal wszystko się zgadza. Data opublikowania...

29 listopada 2021

Gry przygodowe to idealne medium do promocji sztuki, kultury czy historii. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat doczekaliśmy kilku tego typu projektów finansowanych z rządowych funduszy...

15 października 2021

Epizodyczna przygodówka z argentyńskiego studia 3f Interactive doczekała się recenzji, którą możesz przeczytać tutaj.