Wydawca w Polsce: Play
Data premiery: 4 marca 2010
Data premiery w Polsce: 6 grudnia 2014
Polska wersja: pełna
Platforma: PC,
Ograniczenia wiekowe: 16+
Styl graficzny: grafika 2,5D,
Rozygrywka: point and click,
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

Przygodówka z rosyjskiego Phantomery Interactive – studia znanego z Sublustrum. Gra zadebiutowała w Rosji jako element kampanii reklamowej filmowego thrillera Phobos. Pierwotnie też była znana pod tytułem Фобос 1953 (Phobos 1953) i rozprowadzana na płytach DVD.

W anglojęzycznej wersji cyfrowej pojawiła się 6 lipca 2012 jako 1953: KGB Unleashed. Pod takim tytułem 20 września 2013 zadebiutowała w kilku językach, między innymi po polsku, na platformie Steam. W Polsce gra została wydana przez spółdzielnię Play w wersji cyfrowej (6 grudnia 2014) i pudełkowej (10 stycznia 2015).

Gracz znajduje się głęboko w radzieckim bunkrze w trakcie zimnej wojny i musi odkryć jego mroczne i przerażające sekrety. Walcz z własną paranoją, a także z prawdziwymi zagrożeniami w bunkrze – czy głosy rozbrzmiewające wokół Ciebie są prawdziwe, czy to tylko halucynacje z powodu odosobnienia? Czy uda Ci się uciec ku światłu dnia, czy zostaniesz na zawsze uwięziony w złowrogich czeluściach bunkra?

Fabuła gry 1953 – KGB Unleashed oparta jest o prawdziwe eksperymenty przeprowadzane przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego ZSRR (wcześniej: KGB). Sprawdzano w tym czasie limity ludzkiej wytrzymałości, badano możliwości telepatyczne człowieka, a także oceniano psychologiczny wpływ strachu na ludzki mózg. Fotorealistyczna grafika gry 1953 – KGB Unleashed przedstawia ZSRR w latach pięćdziesiątych – wnętrze podziemnego schronu odtworzono zgodnie z prawdziwymi radzieckimi planami wojskowymi, a wszystkie znajdujące się tam materiały oparto na historycznych dokumentach.

Zbadaj ukryte laboratorium, w którym dokonywano tych eksperymentów i poznaj prawdę dotyczącą przerażających wydarzeń, które doprowadziły do zakończenia projektu i likwidacji wszystkich biorących w nim udział. Wszechobecne uczucie izolacji i niepewności spowoduje, że staniesz twarzą w twarz z własnym strachem, a dobiegający z radiowęzła głos niewidzialnego „obserwatora” będzie Ci towarzyszył przez cały czas. Czy obserwator to wróg czy przyjaciel? Badanie tego świetnie zachowanego kompleksu może dać odpowiedź na pytanie, jaki wpływ eksperymenty miały na ludzką psychikę. Ale czy zdołasz dotrwać do tego czasu? ( źródło: Steam)