Producent: AWE Productions
Wydawca: Dreamcatcher, The Adventure Company
Wydawca w Polsce: CD Projekt
Data premiery: 14 listopada 2006
Data premiery w Polsce: 21 października 2008
Polska wersja: napisy
Platforma: PC,
Ograniczenia wiekowe: 12+
Gatunek: detektywistyczna,
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

W 2006 roku Lee Sheldon wraz z amerykańskim studiem AWE Productions stworzyli Morderstwo w Orient Expressie – drugą z odsłon serii gier inspirowanych twórczością Agathy Christie. Jest ona znana pod angielskim tytułem Agatha Christie: Murder on the Orient Express. Została stworzona dla systemu Windows. Dostępna w wersji płytowej i w dystrybucji cyfrowej.

Akcja gry toczy się w 1934 roku. Główną bohaterką komputerowej wersji sławnej kryminalnej historii jest Antoinette Marceau – pracownica spółki kolejowej, której zadaniem jest zapewnienie maksymalnego komfortu, podróżującemu Orient Expressem z Turcji do Francji, Herculesowi Poirot. Sytuacja się komplikuje, gdy jeden z pasażerów feralnego składu ginie, a śnieżna lawina zatrzymuje bieg pociągu. Podczas tego wypadku belgijski detektyw doznaje kontuzji i zostaje unieruchomiony w swoim przedziale. Antoinette musi więc odkryć tajemnicę morderstwa niemal samodzielnie. Wraz z nią gracz cierpliwie gromadzi dowody, pomysłowo wykorzystuje posiadane przedmioty i wnikliwie przesłuchuje świadków. A gdy wszystko zawiedzie, zawsze może skorzystać z pomocy Herculesa Poirota – w tej grze postaci drugoplanowej.

Cechy gry:

  • liniowa fabuła inspirowana powieścią Agathy Christie
  • rozgrywka polegająca na rozmowach z postaciami, eksploracji otoczenia i rozwiązywaniu zagadek
  • dwa poziomy trudności
  • trójwymiarowe postaci na dwuwymiarowych tłach
  • w angielskiej wersji językowej głosu Herculesowi Poirot użyczył David Suchet
  • gra pozbawiona elementów zręcznościowych

W Polsce gra została wydana na płycie DVD wraz z dwoma innymi tytułami tej serii jako Agatha Christie: Kolekcja tajemnic. Edycja ta została powtórzona w serii eXtra Klasyka: XK HIT (11 września 2009, CD Projekt).

Agatha Christie: Kolekcja tajemnic działa poprawnie pod Win 7, o ile w ustawieniach zgodności wyłączymy „kompozycje pulpitu” i „kompozycje wizualne”. Wskazane jest także zamknięcie innych aplikacji podczas grania, bo gra ma tendencje do przełączania się na pulpit (ale się nie zawiesza).