Producent: Private Moon Studios
Wydawca: Private Moon Studios
Wydawca w Polsce: Play Publishing
Data premiery: 13 stycznia 2006
Data premiery w Polsce: 16 kwietnia 2008
Polska wersja: napisy
Platforma: PC, Mac,
Ograniczenia wiekowe: 3+
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

Agon to skrót wyrażenia Ancient Games Of Nations, a jednocześnie tytuł epizodycznej produkcji przeznaczonej na Windowsa, wydawanej począwszy od września 2003 roku przez węgierskie studio Private Moon. Całość zakładała czternaście odcinków, w których gracz wcielał się w postać Samuela Hunta – pracownika British Museum. Po czwartej części produkcja została zawieszona, a rozpoczęty już Agon 5: The Tale of the Four Dragons – niedokończony.

Agon: Tajemniczy kodeks, znany również jako Agon: The Mysterious Codex, zawiera trzy pierwsze epizody serii, które rozgrywają się w Londynie, na Madagaskarze i w Laponii. Ta edycja, wydana na płycie w 2006 roku, została dostosowana również do Macintosha. Czwarty epizod serii został wydany w Polsce jako Agon: The Lost Sword of Toledo.

Gra dostępna w dystrybucji cyfrowej (Steam).

Jest rok 1903. Po znalezieniu zagadkowego artefaktu oraz tajemniczych stron, wyrwanych ze starożytnego kodeksu, profesor Hunt rusza w podróż, która rzuci go w najróżniejsze zakątki świata. Rozwiąże zagadkę w Londynie, odwiedzi Madagaskar i Laponię, a wszystko po to, by odkryć tajemnice związane ze starożytnymi grami planszowymi. Dziwne? Cóż, wszystkie odkrycia profesora nieuchronnie prowadzą do najbardziej szokującego – my, ludzie, też jesteśmy pionkami na wielkiej planszy wszechświata. A kto nami gra? Być może dowie się tego profesor Hunt. (źródło: playshop.pl)

Cechy gry:

  • rozgrywka polegająca przede wszystkim na eksploracji otoczenia, zbieraniu i wykorzystywaniu przedmiotów, rozwiązywaniu zagadek logicznych, prowadzeniu rozmów i czytaniu dokumentów
  • gry planszowe, zamykające poszczególne epizody
  • realistyczne, dwuwymiarowe tła i trójwymiarowe postaci
  • po dotarciu do wybranego punktu lokacji możliwość swobodnego rozejrzenia się
  • stylizowana na etniczną muzyka, skomponowana specjalnie na potrzeby gry

W lipcu i wrześniu 2010 roku Play wznowił Agona 1-3 w różnych edycjach: na tekturce i w serii Gra za grę.