Producent: Darkworks
Wydawca: Infogrames Europe, Atari
Wydawca w Polsce: Play-It, CD Projekt
Data premiery: 18 maja 2001
Data premiery w Polsce: 15 lipca 2001
Polska wersja: pełna
Platforma: PC, PlayStation,
Ograniczenia wiekowe: 12+
Styl graficzny: grafika 3D, trzecioosobowa (TPP),
Sterowanie: klawiatura,

Opis gry:

Czwarta część serii Alone in the Dark: The New Nightmare zadebiutowała w Wielkiej Brytanii w wersji fizycznej na PlayStation, a wkrótce potem ukazała się na PlayStation 2, Windowsa i Dreamcasta. W 2012 dostosowano ją do PlayStation 3 i PSP. Od 2010 gra dostępna w dystrybucji cyfrowej.

Trzy indiańskie tabliczki mogą zmienić losy świata. Charles Fiske starał się je odnaleźć i zabezpieczyć, swoją odwagę przypłacił jednak życiem. Edward Carnby chce rozwikłać zagadkę śmierci przyjaciela, udaje się więc na Shadow Island. Towarzyszy mu młoda archeolog Aline Cedrac. Wyspa nie bez powodu otrzymała swoją nazwę. Mroczna mgła i pomieszczenia skrywają okropności, które mogłyby złamać niejednego. Alone In The Dark: Koszmar powraca to survival horror. Aby odnaleźć tabliczki i rozwikłać zagadkę morderstwa będziesz musiał odkryć wiele tajemnic i stawić czoła licznym przeciwnościom losu. Edward i Aline muszą wykazać się instynktem, aby przetrwać. (źródło: cdp.pl)

Cechy gry:

  • fabuła inspirowana twórczością H.P. Lovecrafta.
  • do wyboru dwie postacie – Edward Carnby lub Aline Cedrac
  • do dyspozycji gracza pokaźny arsenał broni
  • dziesiątki podstępnych potworów czających się w najgłębszych mrokach, ukrytych w ciemnych zakamarkach, atakujących w nieoczekiwanych momentach
  • profesjonalna polska wersja językowa w wydaniu CD Projektu

W Polsce Alone in the Dark doczekała się kilku reedycji. Dwupłytową wersję wydał 14 października 2004 CD Projekt, a później powtórzył w serii eXtra Klasyka neXt (31 sierpnia 2006). W wersji DVD gra wyszła w serii Supercena (26 lutego 2009). Była również dodatkiem do Gazety Wyborczej nr 279/2007 i czasopisma CD-Action nr 137 (04/2007).