Producent: Infogrames Europe
Wydawca: Infogrames Europe
Wydawca w Polsce: Mirage, Digital Multimedia Group
Data premiery: 14 listopada 1992
Data premiery w Polsce:
Polska wersja: brak
Platforma: PC, DOS, iOS,
Ograniczenia wiekowe: 12+
Gatunek: Survival horror,
Sterowanie: Klawiatura,

Opis gry:

Pierwsza część serii Alone in the Dark z francuskiego studia Infogrames Entertainment, która  zapoczątkowała nowy gatunek gier: survival horror. Obok zmagań z wirtualnymi potworami znajdziemy w niej mnóstwo typowo przygodówkowych łamigłówek, z poszukiwaniem wskazówek i używaniem przedmiotów.

Gra została zrealizowana według projektu Frédéricka Raynala do scenariusza Huberta Chardota i Francka Manzettiego. Zadebiutowała w 1992 w wersji dosowej na czterech dyskietach 3. 5 cala lub pięciu dyskietkach 5.25 cala, a w 1993 pojawiła się na płycie. Od 2011 roku gra jest dostępna w dystrybucji cyfrowej, a od 2014 na urządzenia Apple iOS.

Akcja gry toczy się w latach dwudziestych XX wieku. Możemy w niej wcielić się w jedną z dwóch postaci i w zależności od dokonanego wyboru, rozgrywka skupi się na elementach logicznych lub zręcznościowych. Emily Hartwood to młoda kobieta, której wujek popełnił samobójstwo w starej, tajemniczej posiadłości Derceto w Luizjanie. Emily chce się dowiedzieć, co pchnęło go do takiego kroku. Podejrzewa, że jakąś wskazówkę znajdzie w pozostawionym na strychu Derceto pianinie, na które wuj zwracał jej niegdyś uwagę. Zabytkowy instrument interesuje też drugiego z bohaterów gry. Edward Carnby to detektyw wynajęty przez pewną antykwariuszkę do zbadania nawiedzonego dworu. Ostatecznie stojące przed bohaterami zadanie jest takie samo: pokonać zło, które zamieszkało w starym domostwie i wydostać się z niego cało.

Cechy gry:

  • horror z fabułą inspirowaną prozą  Howarda Philipsa Lovecrafta
  • obserwacja środowiska za pośrednictwem kilku kamer
  • rozgrywka polegająca na badaniu otoczenia, czytaniu dokumentów i używaniu przedmiotów
  • liczne elementy zręcznościowe i sekwencje walki
  • wrogowie, których można pokonać za pomocą znalezionych broni albo za pomocą inteligencji
  • realistyczne efekty dźwiękowe
  • ścieżka muzyczna – Philippe Vachey
  • dodatkowa króciutka gierka Jack in the Dark

W Polsce reedycja gry (wersja płytowa) miała miejsce w 1997 roku w numerze specjalnym czasopisma Secret Service.