Producent: The Chinese Room
Wydawca: Frictional Games
Wydawca w Polsce:
Data premiery: 10 września 2013
Data premiery w Polsce: brak
Polska wersja: napisy
Platforma: Array
Ograniczenia wiekowe: 18+
Gatunek: Array
Styl graficzny:
Rozygrywka:
Sterowanie:

Opis gry:

Amnesia: A Machine for Pigs to projekt Dana Pinchbecka i ekipy brytyjskiego studia The Chinese Room. Gra jest drugą odsłoną serii opatrzonej wspólnym tytułem Amnesia, gdyż i jej bohater cierpi na zaniki pamięci. Zadebiutowała w dystrybucji cyfrowej na kilku platformach, między innymi Desura, Gamer’s Gate, GOG i Steam. Wersja elektroniczna została przygotowana na Windowsa, Macintosha i Linuksa oraz wyposażona w różnojęzyczne napisy, także polskie.

22 listopada 2016 gra ukazała się w wersji na PlayStation 4 (wydanie zbiorcze Amnesia: Collection zawierające również grę Amnesia: The Dark Descent z dodatkiem Justine). Od 12 września 2019 to wydanie jest również dostępne na Nintendo Switch.

„Ten świat jest maszyną. Maszyną żywiącą się świniami. Nadaje się tylko do zarzynania świń”. Twórcy gier Amnesia: Mroczny obłęd i Dear Esther przedstawiają utrzymaną w konwencji horroru, prezentowaną z perspektywy pierwszej osoby grę, która przeniesie Was do świata niewyobrażalnej chciwości, żądzy władzy i szaleństwa, zatapiając swój świński ryj w waszym ciele i pożerając serce.

Rok 1899. Bogaty przemysłowiec, Oswald Mandus, budzi się w swoim łóżku, trawiony gorączką i nawiedzany przez sny o mrocznej, piekielnej maszynie. Dręczony wizjami o zgubnej ekspedycji do Meksyku, załamany niespełnionymi marzeniami o stworzeniu utopijnego przemysłowego świata, wyniszczony poczuciem winy i tropikalną chorobą, wkracza do prawdziwego koszmaru. W domu panuje całkowita cisza, a jego fundamenty drżą poruszane wolą jakiejś maszyny z piekła rodem. Mandus wie jedynie, że jego dzieciom grozi straszliwe niebezpieczeństwo i musi je ocalić. (źródło: Steam)

 Cechy gry:

  • sterowanie za pomocą klawiatury; interfejs łączy użycie klawiatury i myszy
  • widok z perspektywy pierwszej osoby (FPP)
  • fabuła w atrakcyjny sposób przedstawiająca ogólniejszy problem – negatywne skutki dziewiętnastowiecznej rewolucji przemysłowej
  • trójwymiarowa grafika na silniku HPL Engine 2 – mroczne lokacje i szokujące widoki
  • ilustracja muzyczna – Jessica Curry

Wymagania sprzętowe dla wersji PC:

  • Windows Vista / Win 7
  • procesor Intel Core i3 / AMD A6 (lub równoważny)
  • 2 GB pamięci RAM
  • karta graficzna NVIDIA GeForce 200 / AMD Radeon HD 5000 (zintegrowana karta Intel HD Graphics powinna działać, ale nie jest oficjalnie obsługiwana; większość problemów rozwiązuje aktualizacja sterownika)
  • 5 GB wolnego miejsca na dysku twardym