Producent: Atlantis Interactive Entertainment
Wydawca: The Adventure Company
Wydawca w Polsce: IQ Publishing
Data premiery: 16 października 2004
Data premiery w Polsce: 5 lutego 2010
Polska wersja: napisy, fanowskie spolszczenie
Platforma: Array
Ograniczenia wiekowe: 12+
Gatunek: Array
Styl graficzny:
Rozygrywka:
Sterowanie:

Opis gry:

Altantis: Evolution to czwarta odsłona cyklu przygodówek, inspirowanych mitem o Atlantydzie. Trzy pierwsze części powstały w Cryo Interactive Entertainment, a po wycofaniu się tej firmy z rynku serię kontynuowało Atlantis Interactive Entertainment, założone w 2003 roku przez byłych pracowników Cryo.

Gra zadebiutowała w wersji płytowej (4 CD, później także 1 DVD) na Windowsa, a 12 lutego 2009 pojawiła się w światowej dystrybucji cyfrowej (GamersGate). Dostępna również na Macintosha (od 26 października 2012).

Historia zaczyna się w 1904 roku. Jej bohaterem jest amerykański fotograf, Curtis Hewitt, który właśnie wraca do domu z pobytu w Patagonii. Jego statek zostaje zatopiony przez sztorm, a on sam ratuje się na łodzi, jednak nie do końca, bo olbrzymi wir wciąga go w głąb Atlantyku. W ten sposób bohater – alter ego gracza – trafia na Nową Atlantydę. Tu musi pomóc tubylcom i znaleźć sposób, żeby wrócić do domu.

Hewitt staje się obcym przybyszem w krainie o wysoko rozwiniętej technologii, a jednocześnie zacofanej wierze. Jego głównym zadaniem jest nie tylko powrót do domu, lecz również wyzwolenie mieszkańców Atlantydy spod panowania bezwzględnych bogów. Eksploruj wioski i poznaj zwyczaje oraz wierzenia Atlantów, ukrywaj się głęboko w lesie, gdzie mieszkańcy nie mają odwagi wejść, staw czoło egzotycznym i niebezpiecznym korytarzom jaskiń. Odbądź podróż w czasie i cofnij się o osiem tysięcy lat, by odkryć zaginione miasto Atlantydy. Udaj się do okazałego pałacu, gdzie żyją tamtejsi bogowie, by stanąć przed ich wyrocznią. Z czasem wszystko się wyjaśni. (źródło: www.iqp.pl)

W grze wędrujemy po pięciu kolorowych, szczegółowych lokacjach. Po dotarciu do wybranego miejsca, możemy je swobodnie obejrzeć. Zbieramy przedmioty, rozmawiamy z napotkanymi postaciami i rozwiązujemy zagadki logiczne.

Cechy gry:

  • interfejs wskaż i kliknij
  • widok z perspektywy pierwszej osoby (FPP)
  • gra wykorzystuje technikę Omni-3D
  • niektóre zadania są niebezpieczne dla bohatera – można zginąć

Minimalne wymagania:

  • Windows 98 / ME / 2000 / XP (działa również pod Windows 7)
  • Pentium III 850 MHz z 64 MB pamięci RAM
  • karta graficzna 3D 32MB zgodna z DirectX 8.0
  • karta dźwiękowa zgodna z Direct Sound
  • 4 GB miejsca na twardym dysku