Producent: Intelligent Games
Wydawca: Mindscape
Wydawca w Polsce: Optimus-Bis
Data premiery: 1996
Data premiery w Polsce: 1997
Polska wersja: brak
Platforma: Array
Ograniczenia wiekowe: 12+
Gatunek: Array
Styl graficzny:
Rozygrywka:
Sterowanie:

Opis gry:

Przygodówka z elementami akcji z londyńskiej firmy Intelligent Games, zrealizowana według pomysłu i projektu Kena Haywooda i Richarda Guya. Wydana w wersji płytowej (1 CD) na DOS-a.

Akcja Azrael’s Tear toczy się w 2003 roku, w przyszłości w stosunku do czasu powstania programu. W grze trzecie tysiąclecie przynosi Ziemi chaos. Jedynym ratunkiem dla ginącej planety jest wykorzystanie energii Świętego Graala, jednak najpierw trzeba go zdobyć. Z tą misją wyrusza Raptor – jeden z dziewięciu żyjących na świecie, wysoko wyspecjalizowanych futurystycznych rabusiów, polujących na nieodkryte dotąd zabytki archeologiczne. Bohater jest odważny i wyposażony w różne nowinki technologiczne, które umożliwią mu zbadanie rozległej jaskini i odnalezienie legendarnego artefaktu. Podziemne sanktuarium to niebezpieczny labirynt, zamieszkany przez dziwaczne, zmutowane istoty i duchy, od wieków strzegące Graala. Są one wrogo nastawione do Raptora, który jest dla nich zwykłym złodziejem. By przeżyć, nie wystarczy unikać niebezpieczeństw wykrytych przez czujniki. Bohater będzie musiał wykorzystać swoją inteligencję i spryt – uważnie badać otoczenie, zbierać kluczowe obiekty, rozwiązywać zagadki i właściwie rozmawiać z różnymi kreaturami.

Cechy gry:

  • interfejs łączy użycie klawiatury (ruch) i myszy
  • widok z perspektywy pierwszej osoby (FPP)
  • trójwymiarowa grafika
  • rozgrywka polegająca głównie na badaniu otoczenia, prowadzeniu rozmów i studiowaniu dokumentów w poszukiwaniu wskazówek oraz rozwiązywaniu zagadek
  • możliwa śmierć bohatera
  • oryginalna ścieżka muzyczna – Ray Shulman i Kerry Minnear

Wymagania sprzętowe i problemy techniczne:

  • MS-DOS / Windows 95,  Pentium 90 MHz, karta graficzna VESA, karta dźwiękowa zgodna z  Sound Blaster
  • program można uruchomić w emulatorze DOSBox