Producent: Revolution Software
Wydawca: Virgin Interactive Entertainment
Wydawca w Polsce: CD Projekt
Data premiery: 11 kwietnia 1994
Data premiery w Polsce:
Polska wersja: fanowskie spolszczenie
Platforma: PC, DOS, Mac, iOS, Amiga,
Ograniczenia wiekowe: 12+
Gatunek: cyberpunk, thriller,
Styl graficzny: grafika 2D, trzecioosobowa (TPP),
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

W 1994 Charles Cecil, Dave Cummins, Daniel Marchant i Dave Gibbons z brytyjskiego studia Revolution Software stworzyli cyberpunkową przygodówkę w wersji dyskietkowej na Amigę i dla MS-DOS. Jeszcze w tym samym roku pojawiło się jej wydanie z mówionymi dialogami na CD. W 2004 grę wydano na iPhone.

W 2003 roku twórcy udostępnili grę bezpłatnie na stronie Revolution Software. Od 2008 roku jej wersję dostosowaną dzięki programowi ScummVM do Windowsa (XP/ Vista/ Win7 i 8) oraz Macintosha można pobrać ze strony gog.com lub od 2020 zagrać na Steamie, również za darmo. Program do uruchomienia w ScummVM znajdziemy na stronie scummvm.org. Fanowskie spolszczenie Beneath a Steel Sky jest dostępne na stronie Graj po polsku.

Fabuła Beneath a Steel Sky przenosi nas w przyszłość, do świata miast-państw kontrolowanych przez sztuczną inteligencję. Głównym bohaterem tej historii jest Robert Foster. Mężczyzna ów niewiele pamięta ze swojej przeszłości i nie wie nawet, jak się naprawdę nazywa. Jako dziecko przeżył wypadek lotniczy, gdy wraz z matką próbowali uciec z Union City. Ich helikopter rozbił się gdzieś na pustkowiu. W katastrofie zginęła matka Roberta, a chłopca znaleźli tubylcy. Oni przygarnęli go, nazwali i wychowali jak swego. Wiele lat po tych zdarzeniach żołnierze ze służby bezpieczeństwa z Union City odnajdują Fostera i porywają go, zaś obozowisko, w którym dotąd przebywał, wysadzają w powietrze. Na szczęście w trakcie podróży do miasta bohaterowi udaje się uciec.

W grze wymykamy się pogoni i odkrywamy tajemnicę przeszłości Roberta. Oznacza to  głównie szukanie przedmiotów i używanie ich w wyznaczonych miejscach oraz prowadzenie rozmów z postaciami. Niektóre zadania są niebezpieczne dla bohatera.

Cechy gry:

  • do zbadania około 100 plansz
  • rozgrywka ilustrowana muzyką Dave’a Cumminsa
  • w wersji mówionej głosu niektórym postaciom użyczył Dave Gibbons, znany przede wszystkim jako twórca komiksów

Reedycja w czasopiśmie Click! 10/ 2003.