Producent: Westwood Studios
Wydawca: Virgin Interactive Entertainment
Wydawca w Polsce: IPS Computer Group, Cenega Poland
Data premiery: 3 listopada 1997
Data premiery w Polsce: 15 czerwca 1998
Polska wersja: brak
Platforma: PC, Linux, Mac,
Ograniczenia wiekowe: 16+
Styl graficzny: grafika 3D, trzecioosobowa (TPP),
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

Blade runnera przygotowało amerykańskie Westwood Studios, czerpiąc pomysł z powieści Philip K. Dicka zatytułowanej Czy androidy śnią o elektrycznych owcach oraz nakręconego na jej podstawie filmu Łowca androidów. Gra została stworzona na Windowsa i po raz pierwszy zaprezentowana 3 listopada 1997 w USA, a 21 listopada tegoż roku miała premierę w Europie. Od 17 grudnia 2019 dostępna w dystrybucji cyfrowej, również na Mac OS X oraz Linuksa (GOG).

Akcja zdarzeń rozgrywa się w 2019 roku w ponurej scenerii Los Angeles. Postęp technologiczny pozwala ludziom idealnie replikować samych siebie. Tworzone w ten sposób androidy są traktowane służebnie i nie mają żadnych praw. Niektóre z tych istot buntują się przeciw temu, więc do ich ścigania i eliminowania zostają powołane specjalne jednostki policji. Roy McCoy jest jednym z takich łowców androidów i prowadzi śledztwo w sprawie domniemanego zabicia przez roboty rzadko wówczas spotykanych żywych zwierząt. W trakcie dochodzenia wychodzą na jaw fakty, które zwierzchnik McCoya chce ukryć. Próbuje zamknąć usta podwładnemu, wrabiając go w morderstwo. Roy musi się bronić.

Gracz wciela się w postać tytułowego łowcy. Przesłuchuje podejrzanych, gromadzi dowody i bada je, wykorzystując własną bazę danych, analizatory obrazów i policyjne laboratorium. Nieraz musi użyć broni, a bohater może zginąć (automatycznie wracamy do wcześniejszego momentu gry). Sekwencje walki to elementy drugorzędne, ale ataki są niespodziewane i Roy powinien stale mieć się na baczności. Można też zmniejszyć ich częstotliwość, bo niekiedy zależy ona od sposobu prowadzenie rozgrywki: im mniej jest agresywna, tym rzadziej nasz policjant wyciąga pistolet. Decyzje podejmowane przez bohatera wpływają na wybór jednego z wielu możliwych zakończeń.

Zdarzeniom w grze towarzyszy ścieżka dźwiękowa przygotowana przez Franka Klepackiego, który jako ilustrację muzyczną wykorzystał również utwory Vangelisa. Blade Runner, mimo że wydany w Polsce dwukrotnie (reedycja Cenegi w 2001 roku w serii EA CLASSICS), nigdy nie doczekał się spolszczenia. W angielskim dubbingu możemy usłyszeć głosy profesjonalnych aktorów. Oryginalny program nie wyświetla tekstów dialogów (zobacz: Pomoc techniczna); napisy zostały dodane do wersji cyfrowej na GOG-u.

Cechy gry:

  • do zbadania 140 lokacji; 70 interaktywnych postaci
  • elementy zręcznościowo-czasowe, walka
  • 13 możliwych zakończeń
  • możliwość wyboru spośród kilku wariantów gry: łatwy, średni lub trudny
  • klimatyczna ścieżka dźwiękowa, skomponowana przez specjalizującego się w tworzeniu muzyki do gier komputerowych Franka Klepackiego
  • profesjonalny dubbing; między innymi Mark Benninghofen (jako Ray McCoy) i Sean Young (jako Rachael Tyrell)