Producent: Telltale Games
Wydawca: Telltale Games
Wydawca w Polsce: City Interactive
Data premiery: 16 września 2005
Data premiery w Polsce: 3 marca 2008
Polska wersja: napisy
Platforma: PC,
Ograniczenia wiekowe: 3+
Styl graficzny: grafika 3D, trzecioosobowa (TPP),
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

Bone: Wygnaniec z Kosteczkowa (Bone: Out from Boneville) to pierwsza odsłona stworzonego przez Telltale Games windowsowego cyklu gier o przygodach trzech kuzynów – bohaterów komiksów Jeffa Smitha.

U zarania dziejów, kiedy sen był jawą, a jawa snem, światem rządziły smoki. Pierwszym smokiem była królowa o imieniu Mim, opiekunka wszystkich śniących. Mim otoczyła swym ciałem świat, a własny ogon trzymała w zębach. Dzięki temu królowa utrzymywała równowagę między życiem i śmiercią, między dobrem i złem oraz spełniała sny. Smoczyca troskliwie opiekowała się śniącymi, a wszystkie istoty żyły w spokoju i harmonii. Lecz pewnego dnia pojawił się duch, znany jako Pan Szarańczy. Był on koszmarem bez kształtu ni formy, który mógł żyć tylko w świecie duchów. Aby dostać się do naszego świata, musiałby posiąść ciało żywej istoty. Pan Szarańczy wybrał najpotężniejszą istotę na świecie – Mim, królową smoków! Kiedy Pan Szarańczy dostał się do jej umysłu, królowa oszalała – równowaga została zachwiana i świat pogrążył się w mroku. Sny zostały zastąpione przez koszmary. Aby ochronić świat przed zagładą, smoki podjęły walkę ze swoją królową. Rozpętała się straszliwa bitwa. W czasie walki smoków przesuwały się góry i rozstępowała się ziemia! Mimo iż smoki wiedziały, że będzie to koniec ich ukochanej Mim, dla dobra świata i zniszczenia prawdziwego wroga, postanowiły zmienić swa królową w kamień. Dzięki temu Pan Szarańczy został uwięziony w jej ciele po wsze czasy. Gdy ziemia ostygła, narodziła się dolina. Lecz świat już nigdy nie mógł być idealny, gdyż pod jego powierzchnią leżał Pan Szarańczy. Przepełniony goryczą podporządkowuje sobie umysły ludzi, by z ich pomocą szerzyć cierpienie. Wielu próbowało zabić Pana Szarańczy i uwolnić królową smoków, lecz nikomu się to nie udało, a wszystkie istoty żyją przepełnione strachem i mrokiem, czekając na dzień, w którym pojawi się ich wybawiciel. 

Do doliny, która według legendy była areną smoczych zmagań, trafiają trzej kuzyni Bone i za sprawą przypadkiem znalezionej mapy wplątują się w tajemniczą intrygę.

Cechy gry:

  • fabuła inspirowana komiksem; humor sytuacyjny i słowny
  • trójwymiarowa, komiksowa grafika
  • rozgrywka polegająca na prowadzeniu rozmów, przeszukiwaniu otoczenia i rozwiązywaniu zagadek; obecność mini-gier
  • wbudowany system stopniowania trudności rozgrywki
  • ilustracja muzyczna – Jared Emerson-Johnson