Producent: KING Art Games
Wydawca: KING Art Games, HMH Interactive
Wydawca w Polsce: IQ Publishing
Data premiery: 2 kwietnia 2009
Data premiery w Polsce: 3 października 2012
Polska wersja: napisy
Platforma: PC, Linux, Mac,
Ograniczenia wiekowe: 12+
Gatunek: fantasy, komedia,
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

Baśniowa gra przygotowana na Windowsa przez niemieckie studio King Art Games, wcześniej odpowiedzialne za takie przygodówki, jak między innymi: Simon the Sorcerer 4 oraz The Black Mirror 2. Zadebiutowała w kwietniu 2009 w niemieckiej wersji językowej. Na angielskie tłumaczenie trzeba było czekać ponad dwa lata, do 28 października 2011 roku. Po polsku dostępna jest od 2012 w dwóch edycjach: zwykłej i kolekcjonerskiej. Gra doczekała się kontynuacji: The Book of  Unwritten Tales: The Critter Chronicles oraz The Book of  Unwritten Tales 2.

Od 2012 dostępna w dystrybucji cyfrowej.

W baśniowym świecie Aventasii, ogarniętym przez wojnę między Armią Cieni a Aliantami, sędziwy gremlin – archeolog Mortimer MacGuffin, odnajduje tajemniczy artefakt, który skrywa ogromną moc. Według legendy jego posiadacz zostanie władcą świata i będzie mógł decydować o przyszłości. Magiczny skarb pragną przechwycić agenci Armii Cieni. Ich przeciwnikami są przedstawiciele Przymierza.

The Book of Unwritten Tales bazuje na sprawdzonym, klasycznym modelu point & click. We wszechobecnej zabawnej konwencji odwołuje się do tematyki fantasy i gatunku RPG. Pastisz, satyra i unikalny dowcip często towarzyszą bohaterom, a uważne oko gracza odnajdzie w fabule wiele nawiązań do innych gier, książek i filmów.

Zaletą gry są urozmaicone zagadki, które rozwiązywać będziemy aż czterema różnymi bohaterami – gnomem Wilburem, leśną elfką Ivo, łowcą skarbów Natem i włochatym Zwierzakiem. W wielu sytuacjach gra wymaga pokierowania kilkoma bohaterami jednocześnie, dzięki czemu odkryjemy dodatkowe możliwości współpracy i unikalne zdolności postaci. Świat gry oferuje ponad 150 zagadek oraz 300 aktywnych przedmiotów i 40 postaci niezależnych.

Bajkowe lokacje gry przygotowane zostały w rozdzielczości 1920×1200 z opcjonalnym wygładzaniem krawędzi i efektami cząsteczkowymi, takimi jak: dym, mgła, realistyczne płomienie. Wszystkie modele postaci opracowano w pełnym trójwymiarze  i wzbogacono o realistyczne, płynne animacje – np. ruchy twarzy. Całość okraszona została nastrojową oprawą dźwiękową, zawierającą  25 utworów. (źródło: info wydawcy)

Cechy gry:

  • 4 zróżnicowanych bohaterów: gnom, elfka, pirat, Zwierzak
  • 60 dwuwymiarowych lokacji, prerenderowanych na silniku OGRE
  • trójwymiarowe modele postaci, realistyczne animacje (np. mimika)
  • olbrzymi świat gry – 150 zróżnicowanych zagadek, 300 aktywnych przedmiotów, 40 postaci niezależnych
  • szczegółowa grafika w wysokiej rozdzielczości 1920×1200 z wygładzaniem krawędzi i efektami cząsteczkowymi (dym, mgła, płomienie)
  • humor, dowcip i pastisz wielu innych gier, książek i filmów
  • nastrojowa ścieżka dźwiękowa

Reedycja z czasopismem CD Action 7/ 2013.