Producent: Daydream Software
Wydawca: Daydream Software
Wydawca w Polsce: CODA
Data premiery: kwiecień 1999
Data premiery w Polsce: 19 czerwca 2000
Polska wersja: pełna
Platforma: Array
Ograniczenia wiekowe: 12+
Gatunek: Array
Styl graficzny:
Rozygrywka:
Sterowanie:

Opis gry:

Bramę zdrajców, znaną też pod angielskim tytułem Traitors Gate, przygotowało szwedzkie studio Daydream Software. Gra zadebiutowała wersją pudełkową na Windowsa i Macintosha wiosną 1999 w Skandynawii, a 18 maja 2000 roku pojawiła się w Stanach Zjednoczonych.

Jej akcja rozgrywa się pod koniec dwudziestego wieku. Pentagon ma poważny problem: dyrektor sekcji zajmującej się ochroną zabytków, odzyskiwanych podczas akcji wojskowych, zmienia front i staje się złodziejem. Kradnie cenne artefakty i nie sposób go powstrzymać, bo wykorzystuje informacje zdobyte jeszcze za czasów swojej służby. Jego najnowszy pomysł to kradzież klejnotów koronnych z twierdzy Tower w Londynie. Amerykanie planują zastąpić je replikami i poczekać, aż zostaną one skradzione. Liczą, że zamontowane w nich urządzenia namierzające doprowadzą ich do rabusia.

W grze wcielamy się w postać Ravena – agenta, który ma dokonać zamiany klejnotów na repliki. Nasze zadanie polega na przeczesywaniu niezliczonych komnat, kilometrów korytarzy i podziemnych labiryntów w poszukiwaniu sposobu dostania się do skarbca. Łamiemy zabezpieczenia i omijamy strażników twierdzy, ponieważ cała akcja musi być przeprowadzona za plecami Brytyjczyków. Bohater posługuje się różnymi urządzeniami technicznym i bronią (usypiającą). Jest stale narażony na zdemaskowanie, co w praktyce oznacza konieczność wczytania wcześniej zrobionego zapisu – można zginąć .

Poruszamy się w lokacjach, które są wiernym odwzorowaniem Tower of London. Do ich wykonania twórcom gry posłużyła sześciotysięczna dokumentacja zdjęciowa. W budynkach i wokół nich wędrujemy wyznaczonymi trasami, jednak po dotarciu do wybranego punktu możemy się swobodnie rozejrzeć.

Cechy gry:

  • interfejs: wskaż i kliknij.
  • widok z perspektywy pierwszej osoby (FPP)
  • realistyczna grafika oparta na prerenderowanych obrazach
  • możliwość wykonywania zadań różnymi sposobami

Minimalne wymagania sprzętowe:

  • Windows 95 / 98 / ME / 2000
  • Pentium 100 Mhz lub szybszy z 32 MB pamięci RAM
  • karta graficzna SVGA; karta dźwiękowa wymagana
  • CD-ROM x8, klawiatura, mysz, 100 MB wolnego miejsca na dysku
  • polskie wydanie zawiera krytyczny błąd uniemożliwiający ukończenie gry (nie można wydostać się ze schowka); w celu usunięcia problemu trzeba zainstalować odpowiednią łatkę

Reedycja: w serii UltraGra, 22 maja 2001, CODA / Lemon Interactive