Producent: Revolution Software, Sumo Digital
Wydawca: Revolution Software, THQ
Wydawca w Polsce: CD Projekt
Data premiery: 1 września 2006
Data premiery w Polsce: 26 stycznia 2007
Polska wersja: pełna
Platforma: PC,
Ograniczenia wiekowe: 12+
Gatunek: fantastyka, thriller,
Styl graficzny: grafika 3D, trzecioosobowa (TPP),

Opis gry:

Anioł Śmierci to czwarta odsłona przygód George’a Stobbarta i Nico Collard, wyprodukowana na komputery osobiste przez Brytyjczyków z Revolution Software i Sumo Digital. W wersji anglojęzycznej znana jest pod tytułem Angel of Death, a na rynku amerykańskim i kanadyjskim jako Secrets of Ark. Premierowo wydana na płycie DVD, jest również dostępna w dystrybucji cyfrowej (GOG od 2011 i Steam od 2014).

Badacze Pisma Świętego już dawno doszli do wniosku , że Mojżesz był kimś więcej niż tylko synem ubogiego pasterza. Mówi się, że był urodzonym naukowcem i że poświęcał się zgłębianiu tajemnic alchemii. Czytał dokumenty, które już za jego czasów były bardzo stare – nieliczne pozostałości po prastarych, wymarłych cywilizacjach. Panuje opinia, że wśród tych zapisków znalazł się projekt konstrukcji budzącej grozę broni. Mojżeszowi udało się ją zbudować, a kiedy faraon nie zezwolił Izraelitom na opuszczenie Egiptu, użył jej na Egipcjanach. Skutki były zatrważające – faraon skapitulował. Broń ta stanowiła ostatnią i zarazem najstraszliwszą z egipskich plag. Niezwykłe było to, że zdawała się zabijać wybiórczo, Izraelitów pozostawiając nietkniętych. Egipcjanie ochrzcili ja mianem Anioła Śmierci. Setki lat później sekret zabójczej broni Mojżesza zaginął. A przynajmniej tak sądzono. (źródło: instrukcja gry)

Akcja gry toczy się współcześnie, a rozpoczyna w Nowym Jorku. Tu Stobbart pracuje jako doradca prawny w biurze kaucji sądowych. Pewnego dnia w jego gabinecie pojawia się piękna klientka, od której George dowiaduje się o istnieniu tajemniczego manuskryptu. Próbując rozwiązać jej problemy, bohater kolejny raz uratuje świat przed zagładą.

W grze sterujemy głównie postacią George’a, z rzadka – Nico. Rozmawiamy z postaciami, czytamy dokumenty, przeszukujemy lokacje i rozwiązujemy zagadki. Bohater może zginąć, ale elementy akcji nie są tak eksponowane jak w części trzeciej.

Cechy gry:

  • realistyczna mimika twarzy postaci osiągnięta dzięki Wirtualnemu Systemowi Aktorstwa
  • polska wersja językowa z udziałem Magdaleny Cieleckiej i Borysa Szyca
  • zagadka logiczna wykonywana pod presją czasu, elementy skradanki; możliwa śmierć bohatera

Reedycje:

  • seria Fajna Cena, 14 czerwca 2007, CD Projekt (2x DVD z Broken Sword 3 jako dodatkiem)
  • seria TopSeller, 18 października 2007, CD Projekt
  • seria eXtra Klasyka: XK HIT, 22 maja 2009, CD Projekt
  • czasopismo CD Action nr 3 / 2009