Producent: Revolution Software
Wydawca: Virgin Interactive Entertainment
Wydawca w Polsce: IPS Computer Group, IM Group
Data premiery: 30 października 1997
Data premiery w Polsce:
Polska wersja: napisy
Platforma: PC, Mac, Android, iOS, PlayStation,
Ograniczenia wiekowe: 12+
Gatunek: fantastyka, thriller,
Styl graficzny: grafika 2D, trzecioosobowa (TPP),
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

Broken Sword: The Smoking Mirror to druga przygoda amerykańsko-francuskiej pary poszukiwaczy niezwykłych wrażeń, wyprodukowana przez brytyjską firmę Revolution Software na Windowsa i PlayStation.

W grudniu 2010 Revolution Software przygotowało w dystrybucji cyfrowej odświeżoną wersję gry dla użytkowników iPoda oraz iPhone. W kwietniu 2011 Broken Sword II: The Smoking Mirror – Remastered został udostępniony na Windowsa i Macintosha, a rok później na Androida. Unowocześniona wersja gry oferuje ulepszoną grafikę oraz dźwięk. Postacie wyposażone zostały w animację twarzy, a rozgrywkę ułatwia system podpowiedzi oraz sposób zapisu, umożliwiający korzystanie z tego samego pliku na różnych urządzeniach, odtwarzających grę. Dodatkiem jest interaktywny komiks Dave’a Gibbonsa.

Akcja gry toczy się współcześnie. Nico właśnie przygotowuje artykuł demaskujący szajkę przemytników narkotyków, gdy przypadkiem trafia na tajemniczy, obsydianowy kamień. Zamierza porozmawiać o artefakcie z archeologiem specjalizującym się w historii Majów i zostaje zaproszona do jego domu. Wybiera się tam wraz z Georgem. W rezydencji profesora czeka ich niemiła niespodzianka: zostają zaatakowani. Egzotyczni napastnicy porywają dziewczynę, a obezwładnionego mężczyznę zostawiają na pewną śmierć. W ten sposób rozpoczyna się przygoda, która zaprowadzi bohaterów aż do Ameryki Środkowej. Tu zetkną się z przepełnioną krwawymi obrzędami i cudownymi skarbami cywilizacją Majów i powstrzymają wypełnienie się starożytnego proroctwa, które grozi zagładą ludzkości.

W grze sterujemy postacią George’a Stobbarta. Prowadzimy rozmowy, przeszukujemy piękne, ręcznie rysowane lokacje, znajdujemy przedmioty i rozwiązujemy liczne zagadki. Bohater może zginąć.

Cechy gry:

  • dynamiczna fabuła, wymyślona przez Dave’a Cumminsa i Jonathana Howarda
  • ręcznie rysowane tła, skanowane i komputerowo malowane
  • zastosowanie nowych dla przygodówek efektów graficznych: cieniowania w czasie rzeczywistym, wygładzania krawędzi, transparentności niektórych postaci
  • 260 efektów dźwiękowych
  • ponad 2 godziny oryginalnej muzyki skomponowanej przez Barringtona Phelounga

W Polsce gra była wznawiana jeszcze przed 2000 rokiem. Potem pojawiła się w Kolekcji Klasyki Komputerowej (2001, IM Group/Cenega) oraz w czasopismach: Top Secret nr 12/2002 i Play DVD nr 2 / 2003.