Producent: Revolution Software
Wydawca: Virgin Interactive Entertainment, Ubisoft Entertainment
Wydawca w Polsce: IPS Computer Group
Data premiery: 1 września 1996
Data premiery w Polsce:
Polska wersja: fanowskie spolszczenie
Ograniczenia wiekowe: 12+
Gatunek: fantastyka, thriller,
Styl graficzny: grafika 2D, trzecioosobowa (TPP),
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

Gra to pierwsza część przygód młodego Amerykanina George’a Stobbarta i francuskiej dziennikarki Nico Collard, wyprodukowana pod kierunkiem Charlesa Cecila w brytyjskim studio Revolution Software. Prace nad nią rozpoczęły się na początku 1995 roku, a jej roboczy tytuł brzmiał Knights of Broken Sword. Ostatecznie gra ukazała się jako Broken Sword: The Shadow of the Templars, a w USA jako Circle of Blood. W 1996 roku wyszła w wersji DOS, Windows, Macintosh, PlayStation, w 2001 została przeniesiona na Game Boy Advance, a w 2005 i 2006 na Palm OS i Windows Mobile.

Akcja gry rozgrywa się współcześnie w kilku krajach Europy i na Bliskim Wschodzie. Stobbard jako turysta przybywa do Francji i w paryskiej kafejce jest świadkiem zamachu bombowego. W eksplozji ginie pewien starszy mężczyzna. Od spotkanej przypadkowo dziennikarki George dowiaduje się, że nieznajomy miał być źródłem informacji do jej reportażu. Oboje postanawiają zbadać okoliczności jego śmierci. Prywatne dochodzenie doprowadzi ich do odkrycia niezwykłej intrygi, zmierzającej do odrodzenia średniowiecznego zakonu templariuszy i wplącze w rozgrywki sił, walczących o władzę nad światem. Gracz steruje postacią Stobbarta. Prowadzi rozmowy, przeszukuje piękne, kolorowe lokacje, znajduje przedmioty i rozwiązuje zagadki logiczne.

Cechy gry:

  • ręcznie rysowane tła, skanowane i komputerowo kolorowane
  • animacje wykonane przez profesjonalne studio filmowe
  • możliwa śmierć bohatera

Broken Sword: Shadow of the Templars nigdy nie doczekała się oficjalnej polskiej wersji językowej. Na stronie Graj po polsku jest dostępne spolszczenie, przygotowane przez fanów. Program poprawnie działa z dosową wersją gry, którą można uruchomić w emulatorze ScummVM.

W 2009 roku Revolution Software rozpoczęła odświeżanie cyklu Broken Sword. W marcu tegoż roku Ubisoft Entertainment wydał pierwszą jego część jako Broken Sword: The Director’s Cut dla użytkowników Wii oraz Nintendo DS. W 2010 w dystrybucji elektronicznej pojawiła się nowa wersja gry na Windowsa, Macintosha, iPada oraz iPhone, a w 2012 na Androida. Wersja reżyserska została wzbogacona o początkowy rozdział, przedstawiający śledztwo prowadzone przez Nico, nowe lokacje i dodatkowe zagadki. Umożliwia sterowanie postaciami obojga bohaterów.

Materiały do Broken Sword: The Shadow of the Templars – Director’s Cut: