Producent: Revolution Software
Wydawca: Revolution Software, THQ
Wydawca w Polsce: Licomp Empik Multimedia
Data premiery: 1 listopada 2003
Data premiery w Polsce:
Polska wersja: napisy
Platforma: PC, PlayStation, Xbox,
Ograniczenia wiekowe: 12+
Gatunek: Akcja, Fantastyka, Thriller,
Styl graficzny: Grafika 3D, Trzecioosobowa (TPP),
Sterowanie: joystick, Klawiatura, Pad,

Opis gry:

The Sleeping Dragon to trzecia część serii gier opatrzonych wspólnym tytułem Broken Sword, wyprodukowanych przez Revolution Software pod kierunkiem Charlesa Cecila. Gra zadebiutowała 11 listopada 2003 na Windowsa, a 14 listopada na konsole PlayStation 2 i Xbox. Dostępna w dystrybucji cyfrowej (GOG, Steam).

Akcja gry toczy się współcześnie. George Stobbart leci wraz ze swoim przyjacielem do Konga na rozmowę z naukowcem, który twierdzi, że odkrył źródło nieograniczonej energii. Do tego spotkania nie dojdzie, podobnie jak nie dojdzie do spotkania Nico Collard z pewnym paryskim hakerem, obserwującym w sieci jakąś tajemniczą aktywność. Próba wyjaśnienia tych tropów zawiedzie dwójkę bohaterów w różne regiony świata i wplącze w kolejny groźny spisek neotemplariuszy. Podczas tej wielkiej wyprawy trafią oni do kongijskiej dżungli, niesamowitego zamku w Pradze, do Paryża i legendarnego Glastonbury (mitycznego miejsca pochówku króla Artura) oraz wielu innych miejsc.

Gracz steruje na przemian Georgem i Nico. Podobnie jak w poprzednich częściach prowadzi rozmowy, zbiera przedmioty, używa ich i rozwiązuje zagadki logiczne, jednak bardzo istotną rolę w rozgrywce przejmuje umiejętność szybkiego reagowania na zwroty akcji, skradania się i pokonywania różnych przeszkód. Bohaterowie mogą zginąć.

Cechy gry:

  • wprowadzenie systemu Virtual Actor Engine i animacji twarzy bohaterów
  •  elementy skradanki – możliwa śmierć

Polska edycja premierowa wyszła na trzech płytach CD: dwie z nich zajmuje gra, a trzecia to łatka polonizująca napisy. Dostępna jest również wersja DVD, która została dodana do wydania Broken Sword: Anioł Śmierci i jego wznowień. Wersja DVD pojawiła się również w czasopiśmie CD Action 5 / 2008.