Producent: Phoenix Online Studio
Wydawca: Reverb Publishing, Crimson Cow
Wydawca w Polsce: brak
Data premiery: 30 października 2012
Data premiery w Polsce:
Polska wersja: brak
Platforma: Android, iOS, Mac, PC,
Ograniczenia wiekowe: 12+
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

Epizodyczny projekt niezależnego studia Phoenix Online, w dużej mierze sfinansowany z środków zebranych na Kickstarterze. Podczas produkcji twórcy gry konsultowali się między innymi z Jane Jensen (autorka scenariusza serii Gabriel Knight) i Romano Molenaarem (rysownik komiksów X-MenWitchblade czy Tomb Raider). Pierwsza część stworzonej na PC, Macintosha oraz iPada serii została udostępniona w dystrybucji cyfrowej 30 października 2012 roku, druga – 30 stycznia 2013, trzecia – 16 maja 2013, a czwarta – 19 września 2013 roku. Całość zakłada cztery odcinki:

Na rynku niemieckim pierwszy sezon Cognition ukazał się wersji pudełkowej 16 lipca 2014 roku (Crimson Cow). Od 8 lutego 2018 wszystkie epizody gry są dostępne na Apple iOS oraz Androida.

W grze wcielamy się w postać młodej kobiety, Eriki Reed. Erica mieszka i pracuje w Bostonie, gdzie skończyła studia uniwersyteckie. Rodzina Reedów jest zawodowo związana z wymiarem sprawiedliwości: ojciec to emerytowany kapitan policji, ona sama i jej brat są agentami terenowych oddziałów FBI. W 2008 roku Erica prowadzi sprawę seryjnego mordercy, zwanego Cain Killer. Jego przydomek wziął się stąd, że zabójca na ofiary wybiera pary rodzeństwa, zawsze brata i siostrę. Już w trakcie tego śledztwa z rąk Kaina ginie Scott – brat Eriki. W wyniku chorej gry, prowadzonej przez psychopatę, dziewczyna staje się świadkiem tortur i śmierci brata. Bezskutecznie próbuje go ratować, co kończy się dla niej ciężkimi obrażeniami i pobytem w szpitalu.

Akcja pierwszego epizodu toczy się w Bostonie trzy lata po opisanych wydarzeniach. Erica Reed w dalszym ciągu jest agentką FBI, choć dość niezwykłą. Gdy dotyka niektórych przedmiotów, widzi przeszłość. Po traumatycznych wydarzeniach, które były jej udziałem, jej zdolności się nasilają, a ona sama jeszcze wytrwalej tropi na każdym miejscu zbrodni ślady, które pozwoliłyby jej trafić na oprawcę brata. Szefowa jej wydziału uznaje sprawę Kaina za nierozwiązaną i zabrania Erice szukania dalszych wskazówek. Zamiast tego oddelegowuje ją do sprawy tytułowego wisielca, zabitego mężczyzny pozbawionego opuszek palców, przez co nie można go zidentyfikować. Ktoś chciał sprawić mu wielki ból, ale kto i dlaczego? Z jakiegoś powodu wizje Eriki wymykają się spod kontroli.

Cechy gry:

  • mroczna fabuła, oprawiona w stylizowaną, szczegółową grafikę
  • rozgrywka polegająca na na przeszukiwaniu lokacji i znajdowaniu dowodów, przesłuchiwaniu świadków i rozwiązywaniu zagadek
  • możliwość rozwiązywania łamigłówek na różne sposoby
  • system podpowiedzi w formie wiadomości tekstowych wymienianych przez bohaterkę z ojcem
  • profesjonalny dubbing aktorski; Raleigh Holmes w roli Eriki Reed
  • ścieżka muzyczna autorstwa Austina Haynesa i Roberta Holmesa

W polskiej wersji językowej gra miała zadebiutować w 2015 w serii The New Adventure Collection na płycie DVD, jednak premiera nie doszła do skutku. Obecnie powstaje fanowskie spolszczenie kolejnych epizodów.