Producent: Beam Software
Wydawca: Philips Media Interactive
Wydawca w Polsce: brak
Data premiery: 1 stycznia 1995
Data premiery w Polsce:
Polska wersja: brak
Platforma: DOS, Mac, PC,
Ograniczenia wiekowe: 12+
Gatunek: detektywistyczna,
Styl graficzny: grafika 3D, pierwszoosobowa (FPP),
Rozygrywka: gra logiczna,
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

The Dame Was Loaded to przygodówka według pomysłu Alfreda Milgroma z australijskiego studia Beam Software. Gra zadebiutowała w 1995 roku na Macintosha, a 30 kwietnia 1996 pojawiła się w USA w wersji dosowej. Została wydana także na konsolę CD-i. Dostępna w wersji cyfrowej dostosowanej między innymi do nowszych Windowsów.

Gra jest interaktywnym filmem noir, nieliniowym i oferującym aż dziewięć zakończeń. Dubbingowane cut scenki z udziałem ponad trzydziestu aktorów zostały zrealizowane w wytwórni Vixen Films.

Akcja The Dame Was Loaded została osadzona w latach 40. ubiegłego wieku. W grze wcielamy się w steranego życiem Scotta Angera, prowadzącego agencję detektywistyczną, która czasy świetności już dawno ma za sobą. Ale pewnego dnia w biurze pojawia się klientka i zatrudnia detektywa do odnalezienia jej brata Dana. Prowadząc śledztwo, Anger odkrywa, że ów człowiek może mieć powiązania ze światem przestępczym.

W trakcie rozgrywki gracz nie tylko rozwiązuje zagadki, ale musi także dbać o kondycję  bohatera, zapewniając mu odpoczynek, jedzenie i możliwość snu, co było nowatorską cechą programu. Ponadto powinien kontrolować upływ czasu i zważać na indywidualne cechy postaci, gdyż obrażeni bohaterowie mogą utrudniać dochodzenie. Pożądane są również częste zapisy gry.

Cechy gry:

  • fabuła osadzona w latach 40. ubiegłego wieku, nieliniowa i oferująca dziewięć zakończeń
  • trudne i wymagające zagadki
  • konieczność dbania o kondycję bohatera
  • grafika w pełni 3D z udziałem ponad trzydziestu żywych aktorów
  • ponad godzina filmów autorstwa Vixen Films
  • oprawa muzyczna stworzona przez Michaela Brossa