Producent: Inscape
Wydawca: Expert Software
Wydawca w Polsce: BobMark
Data premiery: 31 października 1995
Data premiery w Polsce:
Polska wersja: brak
Platforma: Mac, PC,
Ograniczenia wiekowe: brak
Styl graficzny: FMV, pierwszoosobowa (FPP),
Rozygrywka: symulator przetrwania,
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

The Dark Eye powstała w amerykańskim studio Inscape jako projekt Russella Leesa. Gra została wydana na Windowsa i Macintosha. Jej twórców zainspirowało życie i opowieści Edgara Allana Poego.

Akcja zdarzeń rozgrywa się pod koniec dziewiętnastego wieku. Nieznany z imienia młodzieniec – alter ego gracza – zostaje zaproszony do rezydencji swojego wuja Edwina. Dom jest przesiąknięty zapachem farb i rozpuszczalników, bo starszy pan amatorsko zajmuje się malowaniem obrazów. To źle wpływa na bohatera, który nocami miewa koszmary. W snach jest ofiarą lub sprawcą trzech różnych morderstw. Za dnia napięte stosunki między mieszkańcami posiadłości też rozstrajają go psychicznie, bowiem w domu przebywa również Henry, brat naszego bohatera. Pomiędzy Edwinem a Henrym narasta konflikt, którego przyczyną jest Elise, kuzynka braci a siostrzenica i wychowanka wuja. Zaangażowani w spór mężczyźni manipulują bohaterem dla osiągnięcia własnych celów. W ten sposób młody człowiek mimo woli przyczynia się do tragedii.

Gra nigdy nie została spolszczona. Program nie wyświetla transkrypcji dialogów.

Cechy gry:

  • mroczna, gotycka fabuła, wykorzystująca motywy literackie
  • rozgrywka w formie interaktywnego filmu: brak przedmiotów do zbierania, inwentarza i zagadek logicznych
  • zastosowanie technologii full motion video w celu umieszczenia modelowanych w glinie postaci na dwuwymiarowych, ręcznie rysowanych tłach
  • w angielskiej wersji językowej profesjonalny dubbing w wykonaniu między innym Williama S. Burroughsa
  • brak elementów zręcznościowo-czasowych