Producent: Harvester Games
Wydawca: Harvester Games, Screen 7
Wydawca w Polsce: brak
Data premiery: 15 maja 2009
Data premiery w Polsce:
Polska wersja: brak
Platforma: PC,
Ograniczenia wiekowe: 18+
Styl graficzny: grafika 2D, trzecioosobowa (TPP),
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

Surrealistyczny projekt Remigiusza Michalskiego, zrealizowany w Adventure Game Studio. Autorem ilustracji muzycznej jest Micamic – prywatnie brat twórcy gry. Downfall powstał w ciągu pięciu lat, kiedy to Michalski pracował jako nocny pielęgniarz w ośrodku dla psychicznie chorych. Ze względu na tematykę, sceny przemocy, treści seksualne i język gra jest przeznaczona dla dorosłego odbiorcy.

Downfall z 2009 roku jest dostępny w dwóch wersjach językowych: po angielsku i po rosyjsku (wydanie na płycie). Nie ma wersji mówionej – wyłącznie napisy. W 2014 roku Remigiusz Michalski udostępnił klasyczną wersję gry do bezpłatnego pobrania.

Odświeżona wersja grzadebiutowała 15 lutego 2016 roku jako Downfall: Redux (GOG, Steam). W stosunku do pierwowzoru zmieniono w niej fabułę i dialogi, które zostały również udźwiękowione. Wprowadzono sterowanie klawiaturą. Zobacz materiały do tej wersji gry:

Hotel Cicha Przystań miał być dla Joego i Lucy Davisów schronieniem na jedną noc. Jednak sprawy przybiorą zły obrót. U Lucy nasilą się napady paniki, a wkrótce potem kobieta zniknie. I rankiem hotel też się przeobrazi. Nic nie będzie już takie, jak przedtem. Joe zostanie sam. Uwięziony między rzeczywistością a koszmarem, spróbuje zrozumieć, co się dzieje. Po zmianie świat stanie się czarno-biały, oprócz krwi, która pozostanie czerwona. Szalejąca na zewnątrz burza obudzi hotel do życia. Na trzecim piętrze ktoś obchodzi urodziny, ale jubilatka płacze w otoczeniu milczących gości. Lekarzowi z pokoju 202 głosy, dochodzące ze ścian, każą przeprowadzić jakiś eksperyment, a senne marzenia pewnej dziewczyny stają się realnym koszmarem. (źródło: Harvester Games)

Cechy gry:

  • skomplikowana, mroczna fabuła, obfitująca w sceny gore
  • sterowanie kilkoma bohaterami
  • stylizowana, dwuwymiarowa grafika: skanowane i przetworzone komputerowo ołówkowe szkice
  • bohaterowie zabijają i sami mogą zginąć
  • wiele możliwych zakończeń