Producent: FunCom
Wydawca: Aspyr Media
Wydawca w Polsce: Cenega Poland
Data premiery: 17 kwietnia 2006
Data premiery w Polsce: 21 lipca 2006
Polska wersja: pełna
Platforma: PC, Xbox,
Ograniczenia wiekowe: 16+
Styl graficzny: grafika 3D, trzecioosobowa (TPP),
Sterowanie: klawiatura i myszka,

Opis gry:

Kontynuacja projektu The Longest Journey Ragnara Tørnquista z założonego w Norwegii studia Funcom. Gra została wydana na Windowsa i Xboxa (2006) oraz Xboxa 360 (2008). Od 12 stycznia 2007 dostępna w dystrybucji cyfrowej. Jej kontynuacją jest trzecia część cyklu: Dremfall Chapters.

Akcja gry toczy się w 2219 roku, dziesięć lat po wydarzeniach opisanych w Najdłuższej podróży. Główną bohaterką Dreamfalla jest młoda kobieta, Zoe Castillo. Zoe ma dwadzieścia lat i właśnie przerwała studia na wydziale bioinżynierii. Jej matka nie żyje, więc dziewczyna mieszka tylko z ojcem w rezydencji w Casablance. Gdy ją poznajemy, Zoe leży w śpiączce. Niepokoją ją zagadkowe wizje: jakaś mroźna kraina, dziwny dom, mała dziewczynka i głos mówiący, by kogoś ratować. W grze cofamy się dwa tygodnie wstecz, do zdarzeń, które doprowadziły do tej sytuacji. Wcielamy się w trójkę bohaterów – wspomnianą Zoe Castillo, znaną z pierwszej części April Ryan i tajemniczego wojownika o imieniu Kian. Wraz z nimi przemierzamy wiele lokacji w trzech wielkich światach: Stark, Arkadii i Zimie.

Cechy gry:

  • rozgrywka polegająca na rozmowach z postaciami, eksploracji otocznia i rozwiązywaniu zagadek
  • obecność elementów czasowo-zręcznościowych – możliwa śmierć bohatera
  • możliwość rozwiązywania problemów różnymi sposobami
  • gra w potrójnej wersji językowej do wyboru: polskiej z napisami i dialogami (z Agnieszką Grochowską, Edytą Olszówką i Jarosławem Boberkiem w rolach głównych), polskiej z napisami lub angielskiej

Minimalne wymagania sprzętowe i problemy techniczne:

  • gra na wielu monitorach – zobacz

Gra wielokrotnie wznawiana przez Cenegę w różnych seriach: SuperSeller (8 czerwca 2007), Kolekcja Klasyki (27 marca 2009), Pomarańczowa Kolekcja Klasyki (9 października 2009).