Producent: Daedalic Entertainment
Wydawca: Daedalic Entertainment
Wydawca w Polsce: CDP
Data premiery: 5 czerwca 2008
Data premiery w Polsce: 19 października 2012
Polska wersja: brak
Platforma: iOS, Nintendo, PC, PlayStation, Xbox,
Ograniczenia wiekowe: 12+
Gatunek: fantastyka, komedia,
Styl graficzny: komiksowa, trzecioosobowa (TPP),
Rozygrywka: point and click,
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

Edna & Harvey: The Breakout (Edna Bricht Aus) – pierwsza gra przygodowa Jana Müllera-Michaelisa, założyciela niemieckiego studia Daedalic Entertainment (na koncie m.in. The Whispered WorldA New Beginning: Odrodzenie i seria Deponia). Gra była uniwersyteckim projektem autora, który był jej reżyserem, scenarzystą, programistą i ilustratorem, wykorzystującym klasyczne rozwiązania techniczne, niczym z dawnych gier studia LucasArts. Gra zadebiutowała w wersji na Windowsa. Od 8 sierpnia 2012 dostępna na Apple iOS.

Odświeżona wersja gry ukazała się 4 grudnia 2019 jako Edna & Harvey: The Breakout Anniversary Edition (PC), a 17 czerwca 2020 wydano ją na konsole: PS4, Xb0x One i Nintendo Switch.

Kontynuację serii stanowi gra Edna & Harvey: Harvey’s New Eyes.

Normalność jest rzeczą względną. Dlatego Edna twierdzi, że wcale nie powinna się znaleźć w szpitalu psychiatrycznym. Jej stanowisko całym swoim pluszem popiera Harvey, jej królik-przytulanka, a inni pacjenci zdecydowanie się z nią solidaryzują. W obliczu tych faktów Edna postanawia wydostać się na wolność.

Edna & Harvey: The Breakout to tradycyjna przygodówka z nietradycyjną historią. Rozgrywka to typowe „point & click” – myszką wskazujemy dokąd Edna powinna pójść i czym się zainteresować. W trakcie ucieczki Edna porozmawia z niejednym pacjentem i rozwiąże niejedną zagadkę.

Gra ma niepowtarzalną fabułę. Kierowanie nie-tak-wcale-szaloną-ale-jednak-zbzikowaną Edną po korytarzach szpitala psychiatrycznego oraz rozmowy z… ekscentrycznymi pacjentami będą prowadzić do wielu śmiesznych sytuacji. No, ale umówmy się, nietypowa fabuła i specyficzne poczucie humoru to znaki rozpoznawcze autorów ze studia Daedalic, twórców The Whispered World i Deponii. (źródło: cdp.pl)

Cechy gry:

  • humorystyczna fabuła
  • komiksowa grafika ze wsparciem dla wyświetlania obrazu HD
  • rozgrywka polegająca na interakcji z innymi postaciami, eksploracji otoczenia i rozwiązywaniu łamigłówek; obecność mini-gier
  • ilustracja muzyczna – Thomas Höhl, Tino Müller, Jan-Peter Pflug z Periscope Studio

Reedycja: CD-Action nr 05/2018 (281)