Producent: Horror Soft
Wydawca: Accolade
Wydawca w Polsce:
Data premiery: 1 stycznia 1990
Data premiery w Polsce:
Polska wersja: brak
Platforma: Atari, Amiga, DOS, PC,
Ograniczenia wiekowe: 18+
Gatunek: fantastyka, rpg,
Styl graficzny: grafika 2D, pierwszoosobowa (FPP),
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

Elvira: Mistress of the Dark to połączenie przygodówki z cRPG stworzone przez brytyjskie studio Horror Soft. Gra zadebiutowała w 1990 w wersji dyskietkowej na Amigę i DOS-a. W 1991 wyszła na Atari ST i Commodore 64, a w 1992 w Japonii na PC-98. W 1998 firma Adventure Soft wydała grę na płycie (DOS i Windows 95 /98), na której znalazła się również między innymi druga cześć przygód Elviry (zobacz Elvira II: The Jaws of Cerberus).

Inspiracją do powstania cyklu o Elvirze stała się filmowa bohaterka wykreowana przez amerykańską aktorkę Cassandrę Peterson, która uczestniczyła również w produkcji gry.

Akcja gry toczy się na zamku Killbragant, który Elvira odziedziczyła po swoim wujku Elmo. Kobieta zamierza przekształcić budowlę w atrakcję turystyczną, ale w trakcie tych przygotowań budzi do życia ducha królowej Emeldy. Emelda zginęła w Killbragant, a teraz zamierza zemścić się na swoich mordercach. Elvira zostaje przez nią uwięziona i pozbawiona swojej magicznej księgi, dzięki której mogłaby zwyciężyć złą królową. Wynajmuje więc człowieka – alter ego gracza – który ów artefakt ma dla niej odnaleźć.

Cechy gry:

  • obsługa za pomocą myszy, którą wybieramy polecenia i przejścia między lokacjami
  • widok z perspektywy pierwszej osoby (FPP)
  • do zwiedzenia około 800 dwuwymiarowych lokacji
  • rozgrywka polegająca głównie na badaniu otoczenia i rozwiązywaniu zagadek
  • w miarę rozgrywki bohater doskonali swoje umiejętności
  • sekwencje walki – bohater może zginąć