Producent: Lexis Numerique
Wydawca: Micro Application
Wydawca w Polsce: Techland
Data premiery: 11 października 2007
Data premiery w Polsce: 18 kwietnia 2008
Polska wersja: pełna
Platforma: PC,
Ograniczenia wiekowe: 16+
Styl graficzny: (FPP/TPP), grafika 3D,
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

Innowacyjna przygodówka według projektu Nicolasa Delaye z francuskiego studia odpowiedzialnego między innymi za produkcję In Memoriam. W 2007 roku eXperience 112 zdobyła tytuł najlepszej gry komputerowej i nagrodę za najlepszy scenariusz na Festival du Jeuvideo.

Akcja gry przenosi nas na wyspę gdzieś na Atlantyku, na której brzegu osiadł opuszczony statek-laboratorium. Na jego pokładzie budzi się ze śpiączki młoda kobieta, Lea Nichols. Gracz kieruje jej poczynaniami, używając monitorów nadzoru i skomplikowanych systemów sterowania. Przeszukuje kolejne pomieszczenia, wykorzystując kamery o różnych punktach widzenia. Pomaga bohaterce pokonywać przeszkody, otwiera drzwi, kontroluje temperaturę, dostawę wody czy prądu. W trosce o jej bezpieczeństwo posługuje się wykrywaczami ciepła lub analizatorami dźwięku. Komunikacja między graczem a bohaterką jest zaburzona. Kobieta wie, że jest obserwowana i niekiedy wyraża własną wolę, jednak gracz nie ma możliwości słownego porozumienia się z nią. Musi zdobyć jej zaufanie, właściwie ją prowadząc. To jedyny sposób, by poznać Leę i odkryć zagadkę tytułowego eksperymentu.

Skończyłeś kiedykolwiek grę, nie sterując głównym bohaterem? Teraz masz okazję zrobić to po raz pierwszy. Czy jesteś w stanie pomóc bezbronnej kobiecie przetrwać wszelkie zagrożenia i rozwikłać zagadkę stojącą za tytułowym eksperymentem? Swoisty, interaktywny Wielki Brat, utrzymany w konwencji niebezpiecznej, tajemniczej przygody. (źródło: techland.pl)

Cechy gry:

  • interesująca, rozbudowana fabuła i tajemniczy klimat gry
  • gra zaprojektowana na wzór interaktywnego Wielkiego Brata
  • zagadki, do których rozwiązania konieczna jest współpraca bohatera i gracza
  • wykorzystywanie kamer o różnych trybach pracy, podglądu noktowizyjnego, termicznego czy też możliwość przybliżania obrazu
  • muzyka Lionela Payeta Pigeona
  • w polskiej wersji językowej Agnieszka Fajlhauer w roli Lei

Reedycje:

  • z czasopismem Play 12 / 2009
  • w serii Gry dla Ciebie, 20 marca 2010, Techland