Producent: Mad Orange
Wydawca: Mad Orange, Daedalic Entertainment, Phoenix Online Studios
Wydawca w Polsce: IQ Publishing
Data premiery: 31 lipca 2012
Data premiery w Polsce: 12 września 2014
Polska wersja: napisy
Platforma: PC,
Ograniczenia wiekowe: 16+
Rozygrywka: point and click,
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

Przygodówka stworzona przez Gabriele Papalini i Marco Sgolmina z włoskiego studia Mad Orange. Prace nad nią rozpoczęły się w połowie 2009 roku i ze względu na długi cykl produkcji deweloperzy zdecydowali się na podział gry na dwie części. Pierwsza zadebiutowała 31 lipca 2012 w niemieckiej wersji językowej, wydana na płycie DVD przez Daedalic Entertainment. Nieco później, 21 grudnia 2012, gra została udostępniona w dystrybucji cyfrowej po włosku (Face Noir: Il gatto dagli occhi di giada). Za sprawą Phoenix Online Studios 18 lipca 2013 wyszła także z angielską lokalizacją (wersja cyfrowa). W tej chwili trwają prace nad drugą częścią projektu, która nieoficjalnie została zatytułowana Face Noir II i jak dotąd nie została ukończona.

Fabuła Face Noir przenosi nas do Ameryki ogarniętej kryzysem gospodarczym lat trzydziestych XX wieku. Gracz wciela się w postać prywatnego detektywa, Jacka Del Nero, który w tych trudnych czasach prowadzi swoją agencję w Nowym Jorku. Bohatera poznajemy, gdy usiłuje zdążyć na samolot, jednak spóźnia się. W momencie gdy na płycie lotniska wściekły obserwuje start maszyny, podchodzi jakiś mężczyzna i strzela do niego. W grze cofamy się do zdarzeń poprzedzających ten atak i do sprawy, w której Jack został oskarżony o morderstwo.

Czarny Czwartek, jak nazwała dzień 24 października 1929 roku prasa. Dzień, w którym rozpoczęły się najmroczniejsze lata w historii Ameryki – lata Wielkiego Kryzysu. W ciągu kilku miesięcy zniknęły wszystkie wspaniałe wartości, którym hołdowali Amerykanie. Amerykański sen stał się przeszłością, a zaufanie do Boga zaczęło się załamywać. Wystarczyło kilka lat, aby ludzie pokazali swoją prawdziwą twarz: fałszywą, żałosną, a przede wszystkim podatną na korupcję. Kto przypuszczał, że korupcja zajdzie tak daleko? Że pewnego dnia ktoś spróbuje przekupić Boga? (źródło: IQ Publishing)

Cechy gry:

  • fabuła inspirowana twórczością Raymonda Chandlera i gangsterskimi filmami z Humphrey’em Bogartem
  • dwuwymiarowa grafika z trójwymiarowymi obiektami (na silniku Wintermute)
  • lokacje odtworzone w stylu epoki
  • rozgrywka polegająca na rozmowach z bohaterami, badaniu otoczenia i rozwiązywaniu zagadek
  • ponad 20 interaktywnych postaci
  • ilustrująca rozgrywkę jazzowa muzyka autorstwa Vincenzo De Filippo i Silvio Relandiniego

Reedycja: CD-Action 12/2015