Producent: Interactive Binary Illusions
Wydawca: Renegade Software
Wydawca w Polsce: Mirage
Data premiery: 6 marca 1995
Data premiery w Polsce:
Polska wersja: brak
Platforma: Amiga, Android, DOS, iOS, Mac, PC,
Ograniczenia wiekowe: 12+
Gatunek: Fantastyka, Komedia,
Styl graficzny: Grafika 2D, Trzecioosobowa (TPP),
Sterowanie: Myszka, ikony poleceń,

Opis gry:

Flight of the Amazon Queen to projekt Stevena Stamatiadisa i Johna Passfielda z założonego w Australii studia Interactive Binary Illusions. Gra została napisana w AMOS Basic na Amidze, a następnie przeniesiona na komputery osobiste.  Przygotowanie gry zajęło twórcom około trzy lata. W 1995 roku pojawiła się na jedenastu dyskietkach na Amigę i sześciu  na DOS-a. Wersja dosowa ukazała się również na płycie CD, uzupełniona o digitalizowana mowę. W 2009 roku iPhSoft wydał tę grę przystosowaną do iPhone. Od 4 kwietnia 2016 dostępna na Androida i Apple iOS (Flight of the Amazon Queen: 20th Anniversary Edition).

15 marca 2004 roku Flight of the Amazon Queen zyskała status free game. Jej twórcy udostępnili kod gry zespołowi ScummVM. Dzięki wsparciu przez ten program grę można uruchomić w wielu systemach operacyjnych, między innymi: Windows, Ubuntu, Unix, Macintosh, Atari. Ta wersja Flight of the Amazon Queen jest dostępna bezpłatnie, na przykład na stronie projektu ScummVM.

Akcja gry toczy się w roku 1949 w Ameryce Południowej. Gracz wciela się w niej w postać Joego Kinga,  właściciela niewielkiej firmy, w której można w razie potrzeby wyczarterować samolot – tytułową Królową Amazonii. Joe i jego pomocnik, Sparky, zmagają się z wieloma problemami, stwarzanymi przez mafię i agresywną konkurencję. Gdy otrzymują intratny kontrakt na przewiezienie swoją awionetką znanej gwiazdy filmowej, Faye Russel, ich biznesowy rywal więzi Kinga w pokoju hotelowy, by nie dopuścić do realizacji zlecenia.  Bohaterowi uda się uwolnić i wyruszyć na wyprawę, jednak jego samolot rozbije się nad amazońską dżunglą, co da początek niezwykłej przygodzie.

W grze wszechobecna jest groteska. King spotyka na przykład wysokiego pigmeja, wysłuchuje wiadomości „nagranej” na gadającą papugę, w środku dżungli natyka się na święcący neon reklamujący sklep. Filmiki, które możemy oglądać podczas gry, są parodią filmów sensacyjnych, przygodowych oraz tzw. pulp magazines. Sam główny bohater zawiera w sobie wszystkie cechy stereotypowego herosa występującego w filmach akcji: jest pilotem, mówi niskim, grubym głosem, cieszy się powodzeniem u kobiet, potrafi zwalić przeciwnika z nóg jednym uderzeniem oraz bardzo często komentuje w sposób żartobliwy wydarzenia zachodzące podczas gry, naśladując przy tym styl wypowiedzi bohaterów filmów akcji. (źródło: Wikipedia.pl)

Opis gry:

  • humorystyczna fabuła z elementami groteski i pastiszu
  • stylizowana, dwuwymiarowa grafika
  • rozgrywka polegająca głównie na rozmowach z bohaterami, eksploracji otoczenia i używaniu przedmiotów