Producent: Adventure Soft
Wydawca: Adventure Soft
Wydawca w Polsce: CODA, Lemon Interactive
Data premiery: 1 stycznia 1997
Data premiery w Polsce:
Polska wersja: pełna
Platforma: Amiga, Mac, PC,
Ograniczenia wiekowe: 12+
Styl graficzny: Grafika 2D, Trzecioosobowa (TPP),
Sterowanie: Myszka,

Opis gry:

Flojd, znany również pod tytułem The Feblee Files, to wspólny projekt rodziny Woodroffe: ojca Michaela i syna Simona – twórców trzech pierwszych części cyklu Simon the Sorcerer. Gra została wydana w 1997 roku na komputery osobiste, w 2002 na Amigę, a w 2003 na Macintosha. Od 30 grudnia 2008 dostępna w dystrybucji cyfrowej (GOG).

Akcja gry toczy się w jakiejś odległej galaktyce, na planecie rządzonej przez wszechwładny mózg Omnibrain. Mieszkańcem owej planety jest Flojd Feeble – prawdziwy, zielony kosmita. Flojd jest naukowcem, a w wolnych chwilach z upodobaniem oddaje się swoim ulubionym zajęciom: wycieczkom na Ziemię, gdzie wypala kręgi w zbożu. Wracając z jednej z takich wypraw, wpada w rój meteorytów. Z przygody wychodzi cało, jednak przypadkiem zderza się z tajemniczą sondą. Ta, wytrącona ze swojej orbity, demoluje siedzibę firmy, w której pracuje bohater. To zdarzenie jest początkiem poważnych tarapatów, w jakie wpadnie Flojd, a które doprowadzą go do odkrycia prawdy o Omnibrainie.

Cechy gry:

  • szczegółowa, kolorowa grafika na silniku AGOS
  • do zwiedzenia około 80 renderowanych lokacji
  • 60 interaktywnych postaci
  • epizodycznie sterowanie dwoma innymi postaciami
  • rozgrywka polegająca przede wszystkim na prowadzeniu rozmów, przeszukiwaniu lokacji, gromadzeniu i używaniu przedmiotów oraz rozwiązywaniu łamigłówek
  • wbudowany system pomocy i encyklopedia, opisująca świat gry
  • polska wersja językowa opracowana między innymi przez Adriana Chmielarza i Jacka Piekarę; Zbigniew Suszyński w roli Flojda
  • elementy zręcznościowo-czasowe

Wymagania sprzętowe i uruchamianie:

  • grę można uruchomić pod Virtual PC z zainstalowanym systemem Windows 98 lub w emulatorze ScummVM 

W Polsce gra zadebiutowała po angielsku w wydawnictwie Coda jako The Feblee Files.

Polska wersja językowa pojawiła się w reedycji z 1999 roku zatytułowanej Flojd (wydawnictwo Coda, później Lemon Interactive, wersja czteropłytowa) i z czasopismem Komputer Świat Gry Extra 1 / 2001 (nowsza, dwupłytowa wersja).