Producent: Coktel Vision
Wydawca: Coktel Vision, Sierra On-Line
Wydawca w Polsce: MarkSoft, CD Projekt
Data premiery: 4 kwietnia 1992
Data premiery w Polsce:
Polska wersja: napisy
Platforma: Amiga, Android, Atari, DOS, Mac, PC, iOS,
Ograniczenia wiekowe: 3+
Gatunek: fantasy, komedia, logiczna,
Styl graficzny: trzecioosobowa (TPP), grafika 2D,
Rozygrywka: gra logiczna,
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

Gobliins 2: The Prince Buffoon to druga odsłona cyklu o goblinach, wyprodukowana przez francuskie studio Coktel Vision. Najpierw ukazała się w wersji DOS i Macintosh, później na Amigę i Atari ST. W 2010 firma DotEmu wydała grę na Windowsa oraz iPhone, a w 2014 roku na Androida.

W grze sterujemy dwoma postaciami – stąd podwójne „i” w tytule. Nasi bohaterowie to Winkle i Fingus, czyli Wycisk i Cacko. Ich zadaniem jest uratowanie księcia Buffoona, syna króla Angoulafre’a.  Żeby tego dokonać,  gobliny muszą się zmierzyć ze złym czarnoksiężnikiem Tazaarem. Gracz kieruje przemiennie obiema postaciami, a czasem musi zgrać ich działania, aby zadanie mogło zostać rozwiązane. Każdy z bohaterów ma inne cechy i umiejętności. Fingus jest inteligentny i ostrożny, zaś Winkle odważny, ale niezbyt mądry. Drugą część Gobliins, podobnie jak wszystkie gry z tej serii, cechuje duża dawka humoru, elementy zręcznościowe i wymagające zagadki logiczne.

W stosunku do pierwszej części sagi w Gobliins 2 wprowadzono szereg zmian. Teraz obaj bohaterowie mogą podnosić przedmioty. Lokacje nie stanowią liniowego ciągu i można je eksplorować w dowolnej kolejności. Pojawia się opcja zapisu stanu gry w wybranym momencie, znikają zaś pułapki, które w poprzedniej części mogły uśmiercić bohaterów.

Cechy gry:

  • rozgrywka polegająca na eksploracji otoczenia oraz rozwiązywaniu zagadek logicznych
  • współpraca postaci podczas wykonywania zadań
  • automatyczny przejście do kolejnej planszy, gdy wykonamy wszystkie zadania
  • elementy zręcznościowe

W polskiej wersji językowej gra została wydana dopiero 24 kwietnia 2009 roku z okazji premiery czwartej części cyklu, jako składnik sagi Gobliiins 1 – 4. Reedycja tego wydania miała miejsce w serii  eXtra Klasyka: XK GOLD (Gobliins 1 –  4, DVD, 14 maja 2010, CD Projekt).

Starsza wersja gry działa pod emulatorem DOSBox. Nowsza, wydana w sadze Gobliiins 1 – 4, jest dostosowana do uruchamiania w Windowsie.