Producent: Coktel Vision
Wydawca: Coktel Vision, Sierra On-Line
Wydawca w Polsce: Digital Multimedia Group, CD Projekt
Data premiery: 5 lipca 1993
Data premiery w Polsce: 1 stycznia 1995
Polska wersja: napisy
Platforma: Amiga, Android, iOS, DOS, PC,
Ograniczenia wiekowe: 3+
Gatunek: fantasy, komedia, logiczna,
Styl graficzny: grafika 2D, trzecioosobowa (TPP),
Rozygrywka: gra logiczna,
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

Goblins 3 to trzecia odsłona znanej serii gier z udziałem stworków zwanych goblinami. Ukazała się na Amigę i DOS-a w dwóch wersjach: standardowo na dyskietkach i na CD – ta ostatnia wzbogacona o przerywniki filmowe i digitalizowaną mowę. Gra znana również jako Goblins Quest 3. W 2010 firma DotEmu wydała grę na Windowsa oraz iPhone, a w 2014 roku na Androida.

W tej odsłonie kierujemy jednym goblinem. Jest nim Blount, reporter Wiadomości Goblińskich, który ma za zadanie odnaleźć klucz do wieczności. Poruszamy się po planszach, które zmieniają się po wykonaniu wszystkich przewidzianych dla nich czynności. Rozgrywka polega głównie na badaniu otoczenia i rozwiązywaniu zagadek inwentarzowych. Należą one do dosyć trudnych ze względu na absurdalne pomysły na wykorzystanie znalezionych przedmiotów.  Wykonanie niektórych zadań wymaga również współpracy z innymi postaciami, a koordynowanie działań to następny problem. Ułatwieniem jest wbudowany system podpowiedzi, jednak możliwości korzystania z niego są ograniczone.

W polskiej wersji językowej gra została wydana dopiero 24 kwietnia 2009 roku z okazji premiery czwartej części cyklu, jako składnik sagi Gobliiins 1 – 4. Reedycja tego wydania miała miejsce w serii  eXtra Klasyka: XK GOLD (Gobliins 1 –  4, DVD, 14 maja 2010, CD Projekt).

Starsza wersja gry działa pod emulatorem DOSBox. Nowsza, wydana w sadze Gobliiins 1 – 4, jest dostosowana do uruchamiania w Windowsie.