Producent: Artifex Mundi
Wydawca: Artifex Mundi
Wydawca w Polsce: Artifex Mundi
Data premiery: 16 maja 2019
Data premiery w Polsce:
Polska wersja: napisy
Platforma: Linux, Mac, Nintendo, PC, PlayStation, Xbox,
Ograniczenia wiekowe: 12+
Gatunek: komedia,
Styl graficzny: trzecioosobowa (TPP),
Rozygrywka: point and click,
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

Komedia polityczna z polskiego studia Artifex Mundi. Gra zadebiutowała w 2019 w dystrybucji cyfrowej na Windowsa, Mac OS X oraz Linuksa. Jeszcze w tym samym roku pojawiły się jej wersje konsolowe: PlayStation 4 (25 czerwca), Nintendo Switch (27 czerwca), Xbox One (28 czerwca).

Zajrzyj za żelazną kurtynę i zanurz się w dziwacznym świecie totalitarnej Matryoshki, inspirowanym najlepszymi dziełami LucasArts i Deadalic Entertainment! Zobacz totalitarną rzeczywistość oczami Evana – młodego, niedoświadczonego gryzipiórka, który przypadkowo zostaje wciągnięty w sam środek szpiegowskiej wojny pomiędzy dwoma potęgami. Dołącz do spiskowej przygody, odkryj sekrety kuriozalnego, komunistycznego państwa (i wielkiego, kapitalistycznego imperium!) przeżyj historię pełną nieprzewidywalnych zwrotów akcji i odkryj, jaki jest prawdziwy cel tajemniczego Wielkiego Wodza. Co wspólnego może mieć kochający ojciec matryoshkańskiego narodu z kapitalistycznym pismakiem? Dlaczego nagle podniesiono kurtynę i zaproszono obcego do Matryoshki? I dlaczego, do licha, w łazience jest aligator?!

  • Fikcyjna zimna wojna – poznaj Matryoshkę – absurdalny, niepoprawny politycznie kraj i jego największego przeciwnika – Stany.
  • Inspirowana klasycznymi przygodówkami – tylko lepsza. Żadnych zagadek bez sensu, żadnego ganiania pixeli. Bez bzdur. Tylko radość ze wskazywania i klikania.
  • Szpiegowska intryga – uśpieni agenci, wykradzione sekrety i plany dominacji nad światem opakowane w humor i dowcipy.
  • Ciekawe postaci – poznaj tajemniczego Wodza, który rządzi Matryoshką żelazną pięścią, naiwnego i nieporadnego Evana, odważną i sprytną agentkę Annę i niesławnego ministra propagandy.
  • Graj po swojemu – niektóre zagadki są nieliniowe i można je rozwiązać na więcej niż jeden sposób.
  • 21 ręcznie malowanych lokacji – wyglądających o niebo lepiej od miejsc, którymi były inspirowane.
  • 1951 sprytnie wstawionych easter-eggów – przez niektóre możesz wylądować za kratkami.
  • Ścieżka dźwiękowa równie wspaniała jak Matryoshka – a stworzył ją Narodowy Kompozytor Arkadiusz Reikowski (My Brother Rabbit) wraz z Peterem McConellem (Monkey Island, Broken Age, Grim Fandango).
  • Pełny dubbing – po angielsku, z napisami w językach polskim i niemieckim.
  • Plan pięcioletni – w który nikt nigdy nie wierzył i Ty też nie powinieneś. (opis wydawcy)