Producent: Sierra On-Line
Wydawca: Sierra On-Line
Wydawca w Polsce: brak
Data premiery: 30 stycznia 1988
Data premiery w Polsce:
Polska wersja: brak
Platforma: Amiga, Atari, DOS, PC,
Ograniczenia wiekowe: brak
Gatunek: fantasy,
Styl graficzny: trzecioosobowa (TPP),

Opis gry:

Cykl King’s Quest na oficjalnej stronie Kena i Roberty Williamsów – zobacz. Grę w wydaniu King’s Quest: Collection – zobacz.

The Perils of Rosella to czwarta odsłona serii King’s Quest z kalifornijskiego studia Sierra. Gra zadebiutowała w 1988 roku na DOS-a w dwóch wersjach. Dla słabszych komputerów przeznaczona była wersja stworzona  na starszym silniku AGI z grafiką 160×200 wymagająca 256 KB pamięci RAM i bez wsparcia dla karty dźwiękowej, wydana na 6 dyskietkach 5,25 cala lub 3 dyskietkach 3.5 cala. Równolegle w sprzedaży pojawiła się ulepszona wersja na nowszym silniku SCI z grafiką 320×200, ale wymagających 512 KB RAM na 9 dyskietkach 5.25 cala lub 4 dyskietkach 3.5 cala. W 1989 roku gra ukazała się również na Apple II GS (3 dyskietki), a w 1990 wydano ją na  Apple II (8 dyskietek), Atari ST i Amigę (4 dyskietki).

W czwartej odsłonie serii po raz pierwszy wcielamy się w postać kobiety, księżniczki Roselli. Jej ojca, króla Grahama, zmogła tajemnicza choroba. Jedynym lekarstwem na nią jest pewien owoc z krainy zwanej Tamir. Rosella w magiczny sposób przenosi się do świata, w którym zmierzy się ze złą czarownicą i będzie musiała sprostać wielu wyzwaniom.

Cechy gry:

  • sterowanie bohaterką za pomocą klawiszy kierunkowych (wersja AGI) lub myszy (wersja SCI); wykonywanie czynności poprzez wpisywanie komend
  • rozgrywka polegająca na eksploracji otoczenia i rozwiązywaniu zagadek inwentarzowych
  • obecność elementów zręcznościowych – bohaterka może zginąć
  • w wersji SCI około 40 minut muzyki Williama Goldsteina w formacie midi

Wymagania sprzętowe i wsparcie techniczne stronach Sierra Help Pages:

Dostępna w dystrybucji cyfrowej na Windowsa 7, 8, 10 dzięki wsparciu programu ScummVM.