Producent: Sierra On-Line
Wydawca: Sierra On-Line
Wydawca w Polsce: IPS Computer Group, Play It
Data premiery: 10 maja 1990
Data premiery w Polsce:
Polska wersja: napisy
Platforma: Amiga, DOS, FM Towns, Mac, PC,
Ograniczenia wiekowe: brak
Gatunek: fantasy,
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

Cykl King’s Quest na oficjalnej stronie Kena i Roberty Williamsów – zobacz. Grę w wydaniu King’s Quest: Collection – zobacz.

Absence Makes the Heart Go Yonder! to piąta część cyklu King’s Quest, wydana w 1990 przez Sierrę. Grę charakteryzuje ładniejsza, w stosunku do poprzednich części, grafika uzyskana dzięki wprowadzeniu standardu VGA w wyższej rozdzielczości, choć na zamówienie można było również nabyć wersję gry na słabsze komputery. Twórcy wprowadzili również interfejs point & click. Gracz steruje poczynaniami króla Grahama za pomocą myszki i zestawu ikon typu patrzrozmawiajużyj.

Rok po premierze powstała reedycja gry na płycie CD z mówionymi dialogami, w których głosu postaciom użyczyli sami pracownicy Sierry. W tej wersji gry pominięto również wcześniej stosowane zabezpieczenia przed kopiowaniem, które miały postać kodów umieszczonych w papierowej instrukcji do gry.

W polskiej wersji językowej gra ukazała się dopiero 2 lutego 2001 roku, gdy została dołączona na płycie CD do miesięcznika Komputer Świat Gry. Jest to reedycja wersji na DOS-a i Windows 3.

King’s Quest V po raz trzeci wcielamy się w postać króla Grahama, władcy krainy Daventry. Tym razem Graham zmierzy się ze złym czarnoksiężnikiem Mordakiem, który zaczarował zamek i porwał jego rodzinę. Świadkiem zdarzeń był Cedryk – sowa czarodzieja Kryspina. Dzięki Cedrykowi Graham trafia do Serenii, gdzie zyskuje narzędzia do walki z Mordakiem.

Cechy gry:

  • rozgrywka polegającą przede wszystkim na badaniu otoczenia i rozwiązywaniu zagadek inwentarzowych
  • w grze możliwe jest utknięcie, jeśli czynności nie zostaną wykonane w kolejności przewidzianej w programie
  • możliwa śmierć bohatera
  • ścieżka dźwiękowa autorstwa Marka Seiberta i Kena Allena

Wymagania sprzętowe i pomoc techniczna na stronie Sierra Helps Pages:

  • wersja DOS i Windows 3 – zobacz
  • uruchamianie w Windows 2000 i Windows XP – zobacz

Dostępna w dystrybucji cyfrowej na Windowsa 7, 8, 10 dzięki wsparciu programu ScummVM.