Producent: Ice-pick Lodge
Wydawca: Ice-pick Lodge
Wydawca w Polsce: Techland
Data premiery: 4 października 2013
Data premiery w Polsce: 20 lutego 2014
Polska wersja: napisy
Ograniczenia wiekowe: 16+
Gatunek: survival horror,
Styl graficzny: grafika 2D, trzecioosobowa (TPP),
Sterowanie: klawiatura,

Opis gry:

Survival horror z rosyjskiego Ice-pick Lodge – studia znanego z gier Pathologic czy Tension. Gra stworzona między innymi dzięki udanej kampanii na Kickstarterze. Przygotowana na systemy: Windows, Mac, Linux. Knock-knock zadebiutował w wersji cyfrowej na platformie Steam. Dostępna również na Androida, Apple iOS, PlayStation 4 i Vita, Xbox One oraz Nintendo Switch.

W Polsce jej pudełkowa premiera miała miejsce za sprawą wydawnictwa Techland (seria Dobra gra, 20 lutego 2014).

W gęstym lesie znajduje się dom. Mieszka w nim samotny człowiek. Ostatnimi czasy dom odwiedzają niecodzienni Goście, którzy pukając w okiennice, zapraszają pustelnika do zabawy w chowanego. Warunek zwycięstwa jest prosty: musisz zostać żywym i przy zdrowych zmysłach do nastania poranka, a to oznacza, że stawanie z Gośćmi twarzą w twarz może być kiepskim pomysłem.

 Gdy tylko pierwsi Goście wyłaniają się z zarośli, rozpoczyna się odliczanie. Z każdą mijającą godziną przybysze są coraz bliżej domu, a jego mury nie są dla nich przeszkodą nie do pokonania. Coś już jest w środku. Coś otwiera okno i zaczyna walić w naczynia. Coś przejęło kontrolę nad piwnicą i strychem. Za ścianą cichutko skrzypi podłoga.

Ukrywanie się to niewystarczająca strategia, Goście doskonale wiedzą, gdzie się znajdujesz. Będziesz zmuszony obchodzić dom w poszukiwaniu i łataniu wyłomów, którymi leśne stwory dostają się do wnętrza. Możesz zabezpieczyć się przed wejściem nieproszonych gości, rozglądając się za oznakami problemów oraz oświetlając pomieszczenie, które wkrótce ma się stać miejscem paranormalnej aktywności. Duch wycofa się, żeby już za chwilę pojawić się w innej części domu.

Jeśli przeżyjesz do świtu, kolejny potwór rozpuści się i zniknie wraz z pierwszym promieniem słońca. Ale jeśli Goście dopadną cię przed wschodem… Sama myśl o tym jest przerażająca.

Ukryj się. Zagraj w chowanego z istotami z twoich koszmarów. Nie patrz, gdzie nie powinieneś. Celem każdej nocy jest przeżyć do rana i zachować zdrowe zmysły. Napraw wyłomy. Dom to schronienie Lokatora. Musisz jedynie o niego dbać i utrzymywać w dobrym stanie. Szukaj. Lokator zgubił coś bardzo ważnego. Powód wszystkich zdarzeń znajduje się gdzieś wewnątrz domu. Wszystko, co się dzieje, można wytłumaczyć, musisz jedynie znaleźć właściwy klucz. Czekaj. Musisz uważnie obserwować i słuchać. Sprawdzaj i analizuj. Przetrwaj do wschodu słońca. Przestrzegaj zasad gry. Oczywiście najpierw musisz zrozumieć grę, w którą zostałeś wciągnięty. (źródło: opis wydawcy)

Cechy gry:

  • rozbudowana fabuła, wyjaśniająca przyczynę nawiedzeń
  • rozgrywka podzielona na poziomy; przejście z jednego poziomu do drugiego możliwe przy zachowaniu zdrowia bohatera
  • zadania polegające na unikaniu spotkań z duchami, oświetlaniu ciemnych miejsc, łataniu wyrw zrobionych przez gości
  • korzystanie z przydatnych przedmiotów rozrzuconych po domu