Producent: Earthlight Productions
Wydawca: Dremcatcher
Wydawca w Polsce: CODA
Data premiery: 22 listopada 1999
Data premiery w Polsce: 15 września 2000
Polska wersja: pełna
Platforma: Mac, PC,
Ograniczenia wiekowe: 3+
Styl graficzny: grafika 3D, pierwszoosobowa (FPP),
Rozygrywka: point and click,
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

Wydana na Windowsa i Macintosha przygodówka, stworzona według projektu Kanadyjczyków, Jennifer i Johna Mathesonów. Gra doczekała się kontynuacji w postaci Crystal Key II: The Far Realm.

Gdzieś tam, pomiędzy gwiazdami, żyje inna rasa. Wiemy o tym, bo nasz teleskop radiowy przypadkowo wykrył ich międzyplanetarną komunikację. Udało nam się rozkodować wiadomość. A oto, co zawierała: „Niebezpieczeństwo! Ozgar został pokonany, ale nie zniszczony. Suralon tonie. Wracajcie do Arkonii. Natychmiast opuśćcie wszystkie kolonie.” Kim są Arkończycy? Kim jest Ozgar? Myśleliśmy, że nigdy się tego nie dowiemy. Byliśmy w błędzie. Dzień później na naszym niebie pojawił się olbrzymi, obcy statek i rozmieścił satelity na orbicie równikowej naszej planety. Przypływy się zmieniły, a w ciągu dwóch kolejnych dni pogoda zaczęła szaleć. Narastały wstrząsy tektoniczne, bo została zachwiana grawitacja planety. Ludzi ogarnęła panika. Czy był to Ozgar, o którym mówił sygnał Arkończyków? Jeśli tak, to jest tylko jeden sposób na ocalenie naszej cywilizacji. (źródło: Kryształowy Klucz – podręcznik użytkownika)

Tej misji podejmuje się gracz. Korzystając z pierwszego na świecie hyperstatku, udaje się do Arkonii i kilku innych światów w poszukiwaniu pięciu fragmentów Kryształowego Klucza – artefaktu zdolnego uratować świat od ostatecznej zagłady.

W trakcie swojej podróży przez światy pustynne, wodne i zarośnięte dżunglą odkryjesz dziwne ruiny i jaskinie, opustoszałe budowle i tajemnicze artefakty pozostawione przez Obcych. Siądziesz także za sterami statku przybyszów, którym udasz się na finałowe spotkanie ze złowieszczym nemesis Ozgarem!…

„Kryształowy Klucz”, gra przygodowa bez elementów przemocy, łączy eksplorację z rozwiązywaniem zagadek. Oprócz pięknie stworzonych komputerowo scen i animacji, gra zawiera także oryginalną ścieżkę dźwiękową i pełne 360-stopniowe środowisko wirtualne. Oznacza to, że w dowolnym momencie można obejrzeć każdy fragment otaczającego gracza świata, dzięki czemu zresztą uzyskano udany efekt wciągnięcia w świat gry. Dodatkowo, ciekawa i intrygująca fabuła gry ilustrowana jest spektakularnymi przerywnikami filmowymi. (źródło: www.coda.com.pl)

Opis gry:

  • pozbawiona przemocy fabuła, łącząca eksplorację z rozwiązywaniem zagadek
  • animacja z możliwością swobodnego rozejrzenia się po dotarciu do wybranego punktu lokacji

Reedycje:

  • Ultra Gra Klasyka 1/ 2002 oraz Bombowa Seria, 2003, Lemon Interactive