Producent: Sierra On-Line
Wydawca: Sierra On-Line
Wydawca w Polsce: IPS Computer Group, Play It
Data premiery: 5 lipca 1987
Data premiery w Polsce: 1 marca 1993
Polska wersja: napisy, fanowskie spolszczenie
Platforma: Amiga, Atari, DOS, Mac, PC,
Ograniczenia wiekowe: 16+
Gatunek: erotyczna, komedia,
Styl graficzny: grafika 2D, trzecioosobowa (TPP),
Rozygrywka: point and click,

Opis gry:

Leisure Suit Larry: In the Land of the Lounge Lizards to pierwsza część cyklu, którego autorami są Al Lowe, Chuck Benton i Mark Crowe. Gra została wydana na PC (w wersji dosowej), Apple II, Amigę, Atari ST, Apple IIGS, a rok później na Macintosha i TRS-80 Color. W 1991 roku pojawiła się na rynku ponownie w znacznie zmienionej formie. Pierwsza wersja wykorzystywała grafikę EGA (16 kolorów) i silnik Adventure Game Interpreter. W ulepszonej wersji zastosowano silnik Sierra’s Creative Interpreter (SCI), grafikę 256 kolorów i wzbogacono oprawę muzyczną. Zrezygnowano również ze sterowania klawiaturą na rzecz myszki.

Akcja gry toczy się współcześnie. Jej bohaterem jest Larry Laffer – czterdziestolatek, który na co dzień wiedzie dość przeciętną egzystencję. Pewnego dnia postanawia zaszaleć – wydać to, co zarobił, stracić wreszcie dziewictwo, a może zdobyć też wielką miłość. Wyjeżdża do miasta kasyn, nazwanego tu Lost Wages, gdzie szuka erotycznych wrażeń. Zadaniem gracza jest znaleźć mu odpowiednią partnerkę i pomóc w zdobyciu jej względów. Wszystkie działania musimy zamknąć w dwóch godzinach czasu realnego, w przeciwnym wypadku bohater z rozpaczy popełnia samobójstwo, choć istnieją sposoby obejścia tego warunku.

Cechy gry:

  • interfejs wskaż i kliknij w wersji VGA / sterowanie i wpisywanie komend z klawiatury w wersji EGA
  • widok z perspektywy trzeciej osoby (TPP)
  • humorystyczna fabuła
  • rozgrywka polegająca przede wszystkim na rozmowach z postaciami, przeszukiwaniu otoczenia i używaniu przedmiotów; mini-gierki, np. blackjack, jednoręki bandyta
  • postępy mierzone punktami

Wymagania sprzętowe i pomoc techniczna na stronach Sierra Help Pages:

  • dla wersji z 1987 – zobacz
  • dla wersji z 1991 – zobacz

W Polsce Larry 1 pojawił się w wersji SCI / VGA  po angielsku z polską instrukcją. Spolonizowana wersja gry wyszła 20 grudnia 2001 za sprawą Play It, który wydał pięć niespolszczonych dotąd części Leisure Suit Larry we wspólnej edycji kolekcjonerskiej. Ta wersja gry jest też dostępna z czasopismem CD-Action 3 / 2004 jako Larry Collection.

Obecnie łączne wydanie pierwszych pięciu części gry jest dostępne na stronie Good Old Games, w formie dostosowanej do współczesnych systemów, jako Leisure Suit Larry: Greatest Hits and Misses.  Twórca bloga WIAFilms wraz z dam-softem – tłumaczem pierwszej części Leisure Suit Larry, stworzyli bezpłatną łatkę polonizującą do tego wydania.

27 czerwca 2013 wyszła odświeżona wersja tego odcinka serii, zatytułowana  Leisure Suit Larry: Reloaded.