Producent: Bloober Team
Wydawca: Bloober Team
Wydawca w Polsce: Techland
Data premiery: 16 lutego 2016
Data premiery w Polsce:
Polska wersja: napisy
Platforma: iOS, Linux, Mac, Nintendo, PC, PlayStation, Xbox,
Ograniczenia wiekowe: 16+
Gatunek: eksploracyjna, horror,
Styl graficzny: grafika 3D, pierwszoosobowa (FPP),

Opis gry:

Gra z krakowskiego studia Bloober Team SA. Pojawiła się 27 sierpnia 2015 w cyfrowej wersji Windows na Steamie w formie wczesnego dostępu. Jej światowa i polska premiera miała miejsce 16 lutego 2016 roku (w Polsce było to wydanie pudełkowe PC od Techlandu). Również 16 lutego 2016 gra zadebiutowała na konsole PlayStation 4 i Xbox One. Od 21 lutego 2018 dostępna na Nintendo Switch, od 23 października 2019 na Apple iOS, a od 10 grudnia 2019 w wersji VR.

Akcja gry toczy się w XIX wieku, a jej bohaterem jest malarz mieszkający we rozległej, wiktoriańskiej posiadłości. Jego celem jest stworzenie obrazu – dzieła życia, jednak pogłębiająca się choroba umysłowa mu to uniemożliwia. Wielki dom wypełniają zwidy i strachy stworzone przez jego wyobraźnię, przygniata go poczucie klaustrofobii i stałego zagrożenia. Dotarcie do źródła tych lęków może pomóc mężczyźnie wrócić do równowagi psychicznej.

Zadaniem gracza jest eksploracja domu, dzięki czemu poznaje szczegóły z życia protagonisty, czy to poprzez dokumenty albo snute przez bohatera wspomnienia, czy przede wszystkim poprzez obserwację zmian zachodzących w otoczeniu. Przekształcenia te, wywoływane ruchem kamery, powodują, że gra przypomina bardzo dynamiczny, interaktywny film. Urozmaiceniem rozgrywki są niezbyt częste sekwencje logiczne i zręcznościowe.

Cechy gry:

  • mroczna, pełna zagrożenia atmosfera
  • szczegółowe, bogate lokacje – grafika na silniku Unity
  • otoczenie zmieniające się w zależności od poczynań gracza
  • budowanie fabuły poprzez interakcje z elementami otoczenia
  • rzadkie zagadki logiczne i zręcznościowe

2 sierpnia 2016 studio Bloober Team wydało dodatek do gry, zatytułowany Layers of Fear: InheritanceJego akcja to dalszy ciąg historii, znanej z podstawowej wersji gry. Jednak tym razem gracz wciela się w postać córki malarza, która odziedziczywszy starą posiadłość, szuka w niej tego, co jej ojciec uznawał za najcenniejszą z posiadanych rzeczy. Dodatek dostępny na platformy Windows, Mac OS X i Linux oraz na konsole Xbox One i PlayStation 4. Materiały do gry Layers of Fear: Inheritance:

Reedycja: CD-Action nr 13/2017 (276)