Producent: Platonic Partnership
Wydawca: Platonic Partnership
Wydawca w Polsce:
Data premiery: 2 czerwca 2017
Data premiery w Polsce:
Polska wersja: brak
Platforma: Mac, Nintendo, PlayStation, PC,
Ograniczenia wiekowe: 12+
Rozygrywka: opowiadanie wizualne,
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

Krótki projekt fińskiego studia Platonic Partnership. Gra zadebiutowała w dystrybucji cyfrowej (Steam) na Windowsa i Mac OS X. Od 17 stycznia 2020 dostępna na Nintendo Switch, a od 1 października 2021 na PlayStation 4.

Lydia to oparta na doświadczeniach, klimatyczna gra przygodowa, która z perspektywy małej dziewczynki opowiada o uzależnieniach w świecie dorosłych. Niezwykła, utrzymana w tonach szarości grafika i oryginalna ścieżka dźwiękowa nadaje tej opowieści melancholijny ton. Lydia to emocjonalna podróż w głąb wyobraźni małego dziecka.

Lydia jest słodką dziewczynką, która bardzo kocha swojego misia. Miś był z nią od samego początku i dziewczynka nie może sobie przypomnieć życia bez niego. Lydia uwielbia Teddy’ego, a on uwielbia Lydię, ale ostatnio mieli problemy ze snem. Z dołu dobiegał głośny hałas. I tak każdej nocy, przez cały czas. I oczywiście jest potwór. Dorośli twierdzą, że potwór nie jest prawdziwy, że to tylko wyobraźnia. Ale dorośli są w błędzie. Potwór jest prawdziwy. Teddy utrzymuje go z dala, upewniając się, że Lydia będzie mogła spać przez całą noc. Ale tym razem dźwięki są głośniejsze niż zwykle. (źródło: opis producenta)

Cechy gry:

  • surrealistyczna opowieść inspirowana grą To the Moon
  • fabuła poruszająca problem uzależnień wśród dorosłych i jego wpływu na dziecięcą wyobraźnię
  • rozgrywka skupiona na wędrówce przez lokacje i prowadzeniu rozmów – nieliczne, proste zagadki logiczne
  • projekt graficzny – Henri Tervapuro
  • ścieżka muzyczna – Juhana Lehtiniemi