Producent: LucasArts
Wydawca: LucasArts
Wydawca w Polsce: CD Projekt, Mirage
Data premiery: 15 czerwca 1993
Data premiery w Polsce:
Polska wersja: fanowskie spolszczenie
Platforma: DOS, iOS, Linux, Mac, PC, PlayStation,
Ograniczenia wiekowe: 3+
Styl graficzny: Grafika 2D, Trzecioosobowa (TPP),
Rozygrywka: Point and click,
Sterowanie: ikony poleceń,

Opis gry:

Druga część cyklu Maniac Mansion z 1987 roku. Day of the Tentacle to projekt David Grossmana, Tima Schafera i Rona Gilberta. Grę wydano w wersji dosowej równocześnie na dyskietkach i płycie. Wersja CD-ROM została wyposażona w dubbing i pełną ścieżkę dźwiękową. W 1996 pojawiła się wersja  Day of the Tentacle na Macintosha.

22 marca 2016 firma Double Fine Productions z Timem Schaferem na czele wypuściła odświeżoną wersję gry jako Day of the Tentacle: Remastered. Oferuje ona wygładzoną grafikę i poprawiony dźwięk oraz uwspółcześniony interfejs. W wersji Windows gra jest dostępna między innymi na GOG-u i Steamie. Przystosowana również do konsoli: PS4 i PS Vita. Od 12 lipca 2016 dostępna na urządzenia mobilne iOS. Materiały do tej wersji gry:

Akcja gry toczy się w posiadłości zwariowanego naukowca, doktora Freda. Jeden z jego  stworków, Purple Tentacle, ulega mutacji. Początkowo całkiem miły i sympatyczny, po wypiciu zanieczyszczonej wody przeradza się w żądną władzy bestię. Doktor Fred wzywa na pomoc starego przyjaciela Bernarda, któremu towarzyszą Laverne i Hoagi. Cała trójka musi powstrzymać Tentacle przed zniszczeniem świata. Mają oni cofnąć się do przeszłości i wyłączyć maszynę produkująca ścieki. W tym celu naukowiec wymyśla wehikuł czasu, zwany Chron-O-John. Niestety nie działała on poprawnie i rozdziela bohaterów, kierując każdego  w to samo miejsce,  ale do innego okresu historycznego.

W ten sposób w grze sterujemy trzema różnymi postaciami. I tak za sprawą Hoagiego cofniemy się 200 lat w przeszłość do czasów prezydenta Washingtona,  Laverne przeniesie nas 200 lat w przyszłość do świata opanowanego przez zmutowaną mackę,  zaś wraz z Bernardem pozostaniemy w teraźniejszości. Mimo to nasi bohaterowie będą mogli wymieniać między sobą przedmioty za sprawą Chron-O-Johna, a ich działania w przeszłości będą miały wpływ na przyszłość.

Cechy gry:

  • dużo zagadek logicznych
  • wszechobecny humor
  • elementy zręcznościowe
  • możliwość zagrania w Maniac Mansion za pośrednictwem komputera w rezydencji

Wymagania sprzętowe i uruchamianie:

  • Intel 80286, 2 MB RAM, VGA
  • gra działa pod emulatorem ScummVM