Producent: Artematica Entertainment
Wydawca: Dreamcatcher, The Adventure Company
Wydawca w Polsce: Bauer Media
Data premiery: 1 grudnia 2004
Data premiery w Polsce: 10 października 2006
Polska wersja: brak
Platforma: PC,
Ograniczenia wiekowe: 7+
Rozygrywka: point and click,
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

Windowsowa przygodówka z włoskiego studia Artematica, inspirowana popularnym komiksem Alfredo Castelliego i Giancarlo Allesandriniego. Zadebiutowała we Włoszech pod tytułem Martin Mystère: Operazione Dorian Gray. Nieco poprawiona wersja tej gry weszła na amerykański rynek jako Crime Stories: From the Files of Martin Mystère.

Akcja toczy się współcześnie. Martin Mystere jest mieszkańcem Nowego Jorku, naukowcem i detektywem, który zajmuje się rozwiązywaniem paranormalnych zagadek. Nocami dręczą go koszmary, więc odsypia za dnia. Z jednej z takich  popołudniowych drzemek budzi go telefon. Znajomy policjant informuje o morderstwie popełnionym na profesorze Eulembergu i prosi o włączenie się w śledztwo. Martin i jego współpracownicy prowadzą dochodzenie najpierw na miejscu, by potem przenieść się do egzotycznych lokacji Ameryki Środkowej. Gracz wciela się w postaci kilku bohaterów.

Cechy gry:

  • osiem dużych rozdziałów do przejścia
  • szczegółowe, prerenderowane lokacje z trójwymiarowymi sylwetkami bohaterów
  • szukanie, łączenie i używanie przedmiotów, rozmowy z bohaterami
  • koncepcja graficzna – Daniele Montella
  • ścieżka muzyczna – Lucio Fabbri i Carlo Forester

Gra zadebiutowała w Polsce w 2006 roku jako dodatek do jedenastego numeru czasopisma Click! (program w angielskiej wersji językowej).