Producent: Lucasfilm Games
Wydawca: Lucasfilm Games
Wydawca w Polsce: Digital Multimedia Group, IPS Computer Group, Mirage
Data premiery: 30 czerwca 1990
Data premiery w Polsce:
Polska wersja: fanowskie spolszczenie
Platforma: Amiga, Atari, DOS, FM Towns, iOS, Mac, PC, PlayStation, SEGA,
Ograniczenia wiekowe: 12+
Gatunek: fantastyka, komedia,
Styl graficzny: grafika 2D,
Rozygrywka: point and click,
Sterowanie: myszka, ikony poleceń,

Opis gry:

The Secret of Monkey Island – przygodowa gra komputerowa na silniku Scumm, zaprojektowana przez Rona Gilberta, Tima Schafera i Dave’a Grossmana. Prace nad nią rozpoczęły się w 1988, jednak na pewien czas zostały wstrzymane ze względu na podjęcie przez LusasArts produkcji innej gry – Indiana Jones and the Last Crusade. Ostatecznie pierwsza część Monkey Island zadebiutowała w wersji dyskietkowej na DOS-a w 1990 roku. W 1991 wyszła na Amigę i Atari ST, a w 1992 na FM Towns, Macintosha i  SEGA CD. Rok 1992 był więc również momentem, gdy gra po raz pierwszy pojawiła się na płycie kompaktowej w wersji mówionej.

W dniu 15 lipca 2009 wyszedł remake gry na Windowsa, Xboxa 360 oraz iPhone, zatytułowany The Secret of Monkey Island: Special Edition (wersja DVD)W 2010 została ona także przeniesiona na inne platformy: iPada, Macintosha i PlayStation 3. Ta wersja jest dostępna w dystrybucji cyfrowej (GOG, Steam).

Jest to pierwsza gra z rozbudowanego cyklu przygód Guybrusha Threepwooda, ambitnego młodzieńca, obdarzonego oryginalnym nazwiskiem, wrodzonym poczuciem humoru i wybitnym talentem wpadania w tarapaty. Guybrush od zawsze pragnął zostać piratem, w tym celu przybywa na Mêlée Island. Okazuje się jednak, że aby zostać piratem należy poddać się trzem próbom. W trakcie jednego z wyzwań bohater poznaje i zakochuje się z wzajemnością w pani gubernator Elaine Marley. W chwili gdy wszystko zmierza w kierunku szczęśliwego zakończenia, na scenę wkracza poprzedni adorator atrakcyjnej gubernatorowej – demoniczny, widmowy i na wskroś przerażający pirat LeChuck. Gra charakteryzowała się bardzo specyficznym poczuciem humoru. Dla przykładu, dobry pirat powinien w odpowiednio „profesjonalny” sposób bluźnić – Guybrush musiał więc wykazać się talentem na tym polu. (źródło: Wikipedia)

Cechy gry:

  • humorystyczna fabuła
  • kolorowa, dwuwymiarowa grafika
  • obecność elementów zręcznościowych
  • ilustracja muzyczna – Barney Jones, Michael Z. Land, Patric Mundy, Andy Newell

Gra nie doczekała się oficjalnego spolszczenia, jednak są dostępne odpowiednie łatki autorstwa fanów, skupionych wokół stron ScummPL i Graj po polsku.