Producent: LucasArts
Wydawca: LucasArts
Wydawca w Polsce: Licomp Empik Multimedia
Data premiery: 30 czerwca 1991
Data premiery w Polsce:
Polska wersja: fanowskie spolszczenie
Platforma: Amiga, DOS, FM Towns, iOS, Mac, PC, PlayStation, Xbox,
Ograniczenia wiekowe: 12+
Gatunek: fantastyka, komedia,
Styl graficzny: grafika 2D, trzecioosobowa (TPP),
Rozygrywka: point and click,
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

Druga część przygód pirata Guybrusha Threepwooda, zrealizowana przez Rona Gilberta i Tima Schafera. Wyszła w wersji DOS, Macintosh, Amiga, FM Towns.

W lipcu 2010  roku gra została wydana ponownie pod tytułem Monkey Island 2 Special Edition: LeChuck’s Revenge (Windows, PS3, Xbox 360, iPad i iPhone). Projektantem, podobnie jak poprzednio, był Ron Gilbert, który współpracował ponownie z Timem Schaferem i Dave’em Grossmanem. Ich komentarze możemy usłyszeć dzięki specjalnemu trybowi audio, w który wyposażony jest program. W tej wersji gra posiada ulepszoną oprawę audiowizualną, przy czym gracz ma możliwość przełączenia trybu graficznego i dźwiękowego na klasyczny, by zobaczyć, jak wyglądała i brzmiała oryginalna LeChuck’s RevengeSpecial Edition oferuje również typowy interfejs wskaż i kliknij lub sterownie padem zamiennie z klasycznym wskazywaniem komend na liście. Dostępna w dystrybucji cyfrowej (GOG, Steam).

Monkey Island 2 kontynuuje cykl  fabularnie. Głównym bohaterem jest Guybrush Threepwood, który mógłby żyć spokojnie u boku ukochanej Elaine, gubernator Melee Island. Jednak Guybrush szuka nowych wyzwań i postanawia odnaleźć legendarny skarb, zwany Big Whoop. Przyjdzie mu się również znów zmierzyć z odwiecznym wrogiem, piratem LeChuckiem, wskrzeszonym jako zombie.

Cechy gry:

  • zabawna fabuła z wieloma interesującymi postaciami
  • dwuwymiarowa, ręcznie rysowana grafika
  • nowatorski system iMuse, umożliwiający synchronizację muzyki z akcją na ekranie
  • oprawa muzyczna – Michael Z. Land, Peter McConnell, Clint Bajakian, Robin Goldstein, Joseph White
  • dwa poziomy trudności rozgrywki do wyboru
  • elementy zręcznościowe