Producent: LucasArts
Wydawca: LucasArts
Wydawca w Polsce: IPS Computer Group, Licomp Empik Multimedia
Data premiery: 31 października 1997
Data premiery w Polsce: 20 lutego 1998
Polska wersja: fanowskie spolszczenie
Platforma: DOS, Mac, PC,
Ograniczenia wiekowe: 12+
Gatunek: fantastyka, komedia,
Styl graficzny: grafika 2D, trzecioosobowa (TPP),
Rozygrywka: point and click,
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

Jeśli szukasz silnych przeżyć, łatwych dziewczyn, przemocy i wulgarnego języka, dołącz do takiej paczki! Jeśli jednak wolisz uczestniczyć w zabawnej przygodzie pirackiej, gdzie spotkasz bohatera nieudacznika i bohatera podłego niegodziwca, otrzesz się o skomplikowane zagadki i tyle anachronizmów, że mogłyby potrząsać bezanmasztem, to właśnie znalazłeś odpowiednią grę. Oprzyj swój laptop o bok na sterburcie, sprawdź, czy galera jest dobrze zaopatrzona w gliniaste suchary o smaku zjełczałego sera i postaw żagle, odpływamy! (źródło: www.lem.com.pl)

The Curse of Monkey Island to trzecia część przygód Guybrusha Threepwooda – tym razem według koncepcji Jonathana Ackley’a i Larry’ego Aherna. Gra dostępna w wersji cyfrowej (GOG, Staeam).

Akcja gry toczy się gdzieś na Karaibach. Guybrush samotnie dryfuje w pobliżu Małpiej Wyspy. Uważa, że bez zapasów i instrumentów nawigacyjnych jest stracony i może liczyć tylko na cudowne ocalenie. Zajęty opisywaniem swego żałosnego położenia nie dostrzega, co się dzieje wokół niego. Dopiero huk armat uświadamia mu, że trafił w sam środek zbrojnej potyczki. Ku swojemu zdumieniu stwierdza, że walczące strony to jego ukochana Elaine i jego zaciekły wróg LeChuck. Threepwood, zauważony przez pirata-zombie, trafia na pokład jego okrętu, gdzie zostaje uwięziony. LeChuck szykuje się do rozprawy z Elaine za pomocą specjalnej, armatniej kuli voodoo. Bohater postanawia pomóc ukochanej.

Cechy gry:

  • kolorowa, kreskówkowa grafika
  • rozgrywka polegająca na rozmowach z postaciami, eksploracji otoczenia i rozwiązywaniu łamigłówek logicznych
  • dwa poziomy trudności
  • nowy system pirackich obelg i wyzwisk
  • ilustracja muzyczna skomponowana przez Michaela Landa

W Polsce gra wyszła w angielskiej wersji językowej. Wydawnictwo LEM dokonało jej reedycji 8 lipca 2001 w serii LucasArts Classic.