Producent: Ubisoft
Wydawca: Ubisoft
Wydawca w Polsce: Cenega Poland
Data premiery: 28 września 2004
Data premiery w Polsce: 15 grudnia 2004
Polska wersja: napisy
Platforma: Mac, PC, Xbox,
Ograniczenia wiekowe: 7+
Styl graficzny: grafika 3D, pierwszoosobowa (FPP),
Rozygrywka: gra logiczna,
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

Przygodówka, znana też jako Myst IV: Revelation, to czwarta część cyklu Myst. Jest to jednocześnie pierwsza gra z serii, wydana tylko na płytach DVD, gdyż wersja CD zajmowałaby ponad dziesięć takich krążków. Produkcja Objawienia trwała ponad trzy lata, a do jej tworzenia Ubisoft zatrudnił około osiemdziesięciu pracowników. Gra wydana w 2004 na Windowsa i Macintosha, a w 2005 na konsolę Xbox.

Fabuła gry nawiązuje do poprzednich części cyklu. Inicjatorem zdarzeń jest Atrus – człowiek, który posiadł umiejętność tworzenia połączeń z innymi światami (Wiekami) poprzez pisanie ksiąg. Przed dwudziestu laty ukarał on swoich synów za nieposłuszeństwo. Zamknął ich w specjalnie do tego celu stworzonych Wiekach więziennych, zaś sam wraz z żoną i córką osiadł w świecie zwanym Tomaha. Teraz jednak jego żona zaczęła się zastanawiać nad możliwością oswobodzenia Sirrusa i Achenara. Atrus prosi więc o pomoc w ocenie sytuacji. Gracz będzie musiał udać się do wskazanych światów i zdecydować, czy młodzieńcy zasługują na wolność. Wbrew pozorom misja nie będzie łatwa, bo synowie Atrusa nigdy nie pogodzili się ze swoją sytuacją.

Cechy gry:

  • rozgrywka polegająca na czytaniu dokumentów i rozwiązywaniu łamigłówek
  • możliwość robienia zdjęć i rejestrowania znalezisk w dzienniku
  • wbudowany system podpowiedzi
  • fotorealistyczna grafika, łącząca prerenderowane tła z nagraniami wideo
  • zastosowanie dla dodania realizmu efektów 3D w czasie rzeczywistym
  • przerywniki filmowe z udziałem żywych aktorów
  • ścieżka muzyczna autorstwa Jacka Walla, w której wykorzystano również kompozycję i wykonanie Petera Gabriela

Reedycja w serii SuperSeller, 9 listopada 2005, Cenega. Gra wydana w limitowanej edycji kolekcjonerskie The World of Myst (Cenega, 2006).