Producent: Cyan
Wydawca: Ubisoft
Wydawca w Polsce: Cenega Poland
Data premiery: 20 września 2005
Data premiery w Polsce: 21 października 2005
Polska wersja: napisy
Platforma: Mac, PC,
Ograniczenia wiekowe: 7+
Styl graficzny: grafika 3D, pierwszoosobowa (FPP),
Rozygrywka: gra logiczna,
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

Myst V: Koniec Wieków (ang. Myst V: End of Ages) jest komputerową grą przygodową, piątą i ostatnią częścią serii Myst. Gra została stworzona przez Cyan Worlds i wydana przez Ubisoft na Macintosha i komputery osobiste 20 września 2005. Tak jak w poprzednich grach serii, gameplay Końca Wieków skupia się na przemierzaniu światów zwanych Wiekami poprzez używanie specjalnych ksiąg i przedmiotów, które działają jak portale. W każdym Wieku gracz rozwiązuje zagadki i odkrywa wskazówki dotyczące historii, które ukryte są w Wiekach lub zapisane w dziennikach i pamiętnikach. Gracz przez swoje działania decyduje o losie starożytnej cywilizacji D’ni.

W przeciwieństwie do poprzednich części, w Końcu Wieków zamieniono prerenderowane środowisko na wyświetlane w czasie rzeczywistym, które pozwala graczowi na swobodną eksplorację Wieków. Twarze aktorów zostały cyfrowo nałożone na trójwymiarowe modele postaci dla zachowania realizmu. Cyan Worlds starało się, aby gra była bardziej przystępna dla początkujących graczy poprzez dodanie wielu metod poruszania się i zmniejszenia trudności zagadek. Twórca serii, Rand Miller, postanowił dać graczom możliwość zdecydowania o losie postaci w grze jako prezent dla fanów Mysta.

Włączając sprzedaż Końca Wieków, wszystkie tytuły z serii Myst sprzedały się w liczbie ponad 12 milionów kopii (dane z listopada 2007).  (źródło: Wikipedia)

Cechy gry:

  • trójwymiarowe środowisko z możliwością swobodnej eksploracji
  • realistycznie oddane modele postaci
  • soundtrack w wykonaniu Tima Larkina

Reedycja w limitowanej edycji kolekcjonerskie The World of Myst (Cenega, 2006).