Producent: Cyan
Wydawca: Broderbund Software
Wydawca w Polsce: Optimus, CD Projekt, Mirage, DMG
Data premiery: 24 września 1993
Data premiery w Polsce:
Polska wersja: napisy
Platforma: iOS, Mac, Nintendo, Amiga, PC, PlayStation, SEGA,
Ograniczenia wiekowe: 3+
Styl graficzny: grafika 3D, pierwszoosobowa (FPP),
Rozygrywka: gra logiczna,
Sterowanie: myszka, kontroler,

Opis gry:

Myst to pierwsza część serii gier stworzonych w amerykańskim studio Cyan pod kierunkiem Randa, Robyna i Rayana Millerów. W zespole znaleźli się również Chris Brandkamp (ścieżka dźwiękowa), Chuck Carter, Richard Watson i Bonnie McDowall (animacje).

Prace nad programem rozpoczęły się w 1991 roku. Po dwóch latach gotowa była wersja na Macintosha i Windows 3x, a w 1995 – na Windows 95. Równolegle lub nieco później pojawiły się również możliwości uruchomienia gry na innych platformach: 3DO, Jaguar, PlayStation, Sega Saturn, CD-i, Amidze, a ostatnio na Windows Mobile (2005), PlayStation Portable (2006), Nintendo DS (2007), iPhone (2009), Nintendo 3DS, PlayStation Vita, PlayStation 3 (2012).

10 grudnia 2020 Cyan Worlds wydał Mysta w wersji dostosowanej do wyświetlania w technologii Oculus Quest, a 26 sierpnia 2021 wersja VR pojawiła się na GOG-u i Steamie (w tym przypadku gogle VR nie są wymagane, a program został wyposażony w polskie napisy).

Do stworzenia Mysta braci Millerów zainspirowała znana im z dzieciństwa powieść Juliusza Verne’a Tajemnicza wyspa. Stąd też wzięła się nazwa rzeczywistości, który wymyślili. Myst – od mysterious – to zagadkowy świat, a trafić do niego można tylko poprzez księgę. Nieznany z imienia wędrowiec znajduje tę księgę w szczelinie międzygwiezdnej. Po jej otwarciu poszukiwacz, a wraz z nim gracz, przenosi się na wyludnioną wyspę. Badając ją, poznaje losy Atrusa – spadkobiercy starożytnej cywilizacji – który od przodków nauczył się opisywania nowych światów i tworzenia między nimi portali.

W Polsce wydanie klasycznej wersji Mysta nie miało spolszczenia – jedynie instrukcję w języku polskim. Polskiej wersji językowej doczekał się dopiero ulepszony Myst, który zadebiutował w 1999 roku jako Masterpiece Edition. Nigdy nie wyszła w Polsce druga przeróbka Mysta, czyli RealMyst z 2000 roku. Natomiast wszystkie gry, będące kontynuacją cyklu, ukazały się w polskich wersjach językowych.

ilustracja muzyczna skomponowana przez Robyna Millera