Producent: Funcom
Wydawca: Tri Synergy
Wydawca w Polsce: CD Projekt
Data premiery: 3 grudnia 1999
Data premiery w Polsce: 15 grudnia 2000
Polska wersja: pełna
Platforma: iOS, PC,
Ograniczenia wiekowe: 12+
Rozygrywka: point and click,
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

Żyjesz w nowoczesnym świecie nauki i techniki, gdzie wszystkie wydarzenia są logiczne i naukowo wytłumaczalne. Wszystkie… oprócz Twoich niewiarygodnie plastycznych snów. Pewnej nocy uświadamiasz sobie, że to nie tylko senne mary. Odkrywasz, że Twój świat nie jest jedynym. Postanawiasz zgłębić nowy wymiar kuszący swym pięknem, magia i tajemniczością. Jednak poznajesz straszną prawdę – odwieczny porządek obu światów jest zagrożony. Coś złego dzieje się na krawędzi obu rzeczywistości. Ich granica zaczyna się zacierać i światom grozi zagłada. Postanawiasz zrobić wszystko, aby zapobiec katastrofie. Wyruszasz w podróż. Najdłuższą podróż swojego życia. (źródło: www.cdprojekt.pl)

Zaprojektowana przez Ragnara Tornquista i Didrika Tollefsena z norweskiego studia Funcom, windowsowa przygodówka zainspirowana twórczością takich autorów jak Neil German, Joss Whendon czy Jane Jensen. Zadebiutowała w 1999 roku w Skandynawii wydaniem czteropłytowym. Począwszy od 2002, dzięki zmienionej kompresji danych, grę zaczęto wydawać na dwóch płytach CD, a w 2006 pojawiło się jej wydanie specjalne na DVD. Od 24 listopada 2014 dostępna na Apple iOS.

Akcja gry przenosi nas do roku 2209. Ludzie latają wówczas poduszkowcami i szybszymi od światła statkami kosmicznymi. Sztucznie utworzone czarne dziury pozwalają na natychmiastowe przekazywanie informacji na wielkie odległości.Ogromne korporacje sponsorują własne kolonie w odległych światach. Wytwarza się narkotyki, które urzeczywistniają sny, a filmy oddziałują nie tylko obrazem, dźwiękiem i zapachem, ale nawet sztucznie przekazywanymi uczuciami. W takim świecie, w wielkim mieście mieszka April Ryan – alter ego gracza. Dziewczyna ma osiemnaście lat i studiuje malarstwo. Jeszcze nie wie, że w jej rękach spoczywa los Ziemi, choć koszmary senne, które miewa, zapowiadają starcie Równowagi z Chaosem.

Cechy gry:

 • do zwiedzenia dwa obszerne światy (Arcadia i Stark)
 • ponad 150 unikalnych lokacji
 • ponad 70 postaci, z którymi można porozmawiać
 • duża liczba zagadek logicznych powiązanych z fabułą
 • grafika, która jest połączeniem trójwymiarowych postaci generowanych w czasie rzeczywistym z dwuwymiarowymi tłami
 • prerenderowane przerywniki filmowe
 • profesjonalna polska wersja językowa z Edytą Olszówką (w roli April Ryan) oraz  Jarosławem Boberkiem, Krzysztofem Gosztyłą, Rafałem Królikowskim, Grzegorzem Wonsem, Włodzimierzem Pressem, Grażyną Wolszczak

Reedycje (wszystkie wydania dwupłytowe):

 • w serii Fajna Cena, 2001, CD Projekt
 • w serii Extra Gra Wielkie Hity 2 / 2003, CD Projekt
 • w serii Nowa eXtra Klasyka, 18 września 2003, CD Projekt
 • z czasopismem Click! 1 / 2005