Producent: The Neverhood
Wydawca: DreamWorks Interactive, Microsoft Game Studios
Wydawca w Polsce: Optimus Bis
Data premiery: 31 października 1996
Data premiery w Polsce:
Polska wersja: brak
Platforma: PC, PlayStation,
Ograniczenia wiekowe: 12+
Rozygrywka: point and click,
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

Projekt animatora Douglasa TenNapela i grafika Marka Lorenzena z amerykańskiego studia The Neverhood. Twórcy zainteresowali swoim pomysłem Stevena Spielberga, a ten zapewnił im współpracę wytwórni filmowej DreamWorks. Gra w wersji Windows została po raz pierwszy zaprezentowana na targach ECTS w Londynie we wrześniu 1996 roku. Po premierze nie odniosła komercyjnego sukcesu. Do jej spopularyzowania przyczynił się  Microsoft, który jako dystrybutor zaczął dodawać płytę z Neverhoodem do sprzedawanych przez siebie produktów. W 1998 roku grę przeniesiono na PlayStation.

Akcję gry producenci umieścili w fantastycznym świecie nazwanym Neverhood. By go stworzyć, zbudowali makietę o łącznej powierzchni około czterystu metrów kwadratowych, na którą zużyli ponad trzy tony plasteliny. Niemal rok trwało tworzenie i filmowanie scen, w sumie 55 tysięcy klatek.

W grze wcielamy się w postać Klaymena. Plastelinowy ludzik budzi się do życia w ciasnym, pustym pomieszczeniu. Nie wie, skąd się tu wziął ani czego ma dokonać. Historię świata, w którym się znalazł, poznaje z rozrzuconych gdzieniegdzie dyskietek i ekspozycji w plastelinowym muzeum. Stopniowo odkrywa i wypełnia swoją misję.

Cechy gry:

  • humorystyczna fabuła osadzona w kolorowych lokacjach
  • interesujące zagadki logiczne
  • dwa zakończenia
  • ilustracja muzyczna – Terry Scott Taylor